Şandır: AKP'nin Anayasa sakızı

Şandır: AKP'nin Anayasa sakızı.8318
  • Giriş : 27.04.2009 / 16:16:00

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, ''Türkiye'nin gündeminin sıkıştığı her dönemde AKP, Anayasa değişikliğini gündeme getirir, sakız gibi çiğner ama bir sonuç alınmaz'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Şandır, TBMM'de, Türk Diyanet Vakfı-Sen Genel Başkanı Hazım Zeki Sergi ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti.

Türk Diyanet Teşkilatının 30 yıldır teşkilat yasasının bulunmadığını belirten Sergi, hazırladıkları teşkilat yasasıyla ilgili çalışmalarını Şandır'a verdiklerini söyledi. Mehmet Şandır da konunun önemli olduğunu, söz konusu önerileri yasa teklifi haline getirip TBMM'ye sunacaklarını bildirdi.

-ANAYASA TARTIŞMALARI-

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şandır, Anayasa tartışmalarıyla ilgili bir soru üzerine, MHP'nin, hemen her seçim öncesinde, toplumsal sözleşme mahiyetinde, köklü Anayasa Değişikliği yapacağını halka ifade ettiğini kaydetti.

Anayasayı, çağın değerlerine, toplumun, ülkenin ihtiyaçlarına uygun şekle dönüştürmeyi gerekli gördüklerini anlatan Şandır, şunları söyledi:

''Ancak ülkemizi, milletimiz adına 7 yıldır AKP yönetiyor. Topluma verilmiş sözleri var. Her dönemde, (anayasa değişikliği, yeni, sivil anayasa yapma) sözünü konuşuyorlar. Bize şu ana kadar ulaşan değişiklik teklifi yok. Her zaman konuşulmakta ama sunulmuş, bilinen, sahibi belli bir anaya değişiklik teklifi gündemde yok. Türkiye'nin gündeminin sıkıştığı her dönemde AKP, Anayasa değişikliğini gündeme getirir, sakız gibi çiğner ama bir sonuç alınmaz. Yine değişiklik teklifinde bulunuyor ama sunulmuş bir metin yok. Şu aşamada olmayan bir yasa teklifi üzerinde, sahibi belli olmayan bir talebin üzerinde, herhangi bir açıklama yapmayı uygun bulmuyoruz.''

-DIŞ POLİTİKA-

Mehmet Şandır, ülkenin asıl gündeminin işsizlik, ekonomik kriz ve dış politika ile ilgili gelişmeler olduğunu, bunların üzerinde konuşulması gerektiğini söyledi.

Türkiye-Ermenistan ilişkilerine de değinen Şandır, şöyle devam etti:

''Açılacak kapı, Ermenistan ile ilişkilerin normalleştirmesine açılan kapı değil, Türk milletinin geçmişiyle geleceği ile ilgili sorgulanacağı bir kapı olacak. Türkiye'nin gündemi, dış politikada AKP'nin yanlış adımlarından dolayı yaşanan bu kriz olması gerekirken, şimdi yine Anayasa değişikliğini sakız gibi çiğnemeye başladılar. Biz, dikkatle izlemekteyiz.''

Şandır, Cumhurbaşkanı ve Meclis Başkanının görev süresi ile ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

''Konuyla ilgili MHP tartışmaya devam ediyor. Görüşlerimiz belli ama konu henüz topluma sunulacak noktada değil. Çıkartılmış ve kamuoyu yoklamasından geçmiş bir Anayasa Değişikliği bulunuyor. Cumhurbaşkanının görev süresi 5 artı 5'tir. Meclis Başkanının görev süresi 4 yıldır. Bu geçmişe dönük uygulanır mı uygulanmaz mı hukuk alanıdır. Bu konu MHP'nin Başkanlık Divanında uzmanlar nezdinde tartışılıyor. Muhtemelen önümüzdeki günlerde, konu gündeme geldiğinde Genel Başkanımız bir açıklama yapacaktır.''

Mehmet Şandır, İstanbul'daki operasyonda şehit olan emniyet amiri ve hayatını kaybeden vatandaşın ailelerine başsağlığı diledi. Şandır olayı şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*