Şandır'dan AKP'ye 'Toptan' yanıtı

Şandır'dan AKP'ye 'Toptan' yanıtı.8318
  • Giriş : 24.10.2008 / 15:51:00

MHP'li Şandır, Anayasa Mahkemesinin yetkilerinin kısıtlanmasıyla ilgili tekliflerine, AK Parti'nin verdiği, "Önce TBMM Başkanı" cevabını yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır, Anayasa Mahkemesinin yetkilerinin kısıtlanmasıyla ilgili yapılacak bir değişiklikte, türban konusunda olduğu gibi, AK Parti ile ortak bir öneride bulunmayı düşünmediklerini söyledi.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Şandır, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 28 Ağustos 2008 tarihinde, Anayasa Mahkemesinin yetkilerinin kısıtlanması konusunda, başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere AK Parti yöneticilerine öneride bulunduğunu hatırlattı.

Önerinin yapılmasından bu yana 2 ay geçtiğini, AK Parti'nin, MHP'nin bu yöndeki her yaklaşımını, ''kendisine tuzak kurulduğu'' gibi, yakışıksız bir şekilde değerlendirdiğini ileri süren Şandır, ''AKP, MHP'nin bu önerilerini adam gibi değerlendirseydi, Türk demokrasinin önündeki çok önemli bir sorun çözülmüş olurdu'' diye konuştu.

Parti kapatma davasıyla ilgili gerekçeli kararının yayımlanmasından sonra, AK Parti'li yöneticilerin yaptıkları değerlendirmeleri eleştiren Şandır, ''AKP'lileri, MHP'nin bu önerisi üzerinde çalışmaya davet ediyorum. Milleti aldatıp, kandırmaktan vazgeçsinler. Sorumluluklarının idrakinde, gerekeni yapsınlar'' dedi.

-AK PARTİ'Lİ ERGÜN'ÜN ÖNERİSİ-

AK Parti Grup Başkanvekili Nihat Ergün'ün, ''Anayasa Mahkemesinin yetkilerinin kısıtlanması konusunda TBMM Başkanı Köksal Toptan'ın harekete geçmesi'' yönündeki önerisinin hatırlatılması üzerine de Şandır, şunları söyledi:

''Bu, bizim sorunumuz değil. Meclis Başkanı veya bir başkası... Biz, toplumun önüne o gün, gerekçeli kararın bu ağırlıkta çıkacağı ihtimaline karşın bir çözüm getirdik. Aslında, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın da bu yönde bir talebi var. Bu bir ihtiyaç. Siyaset kurumu görevini yapıp, Anayasa Mahkemesini, milletin iradesiyle çatır pozisyondan kurtarmalı. Ama AKP iktidarı, milleti aldatıp kandırmaktan, başka bir iş yapmıyor. Biz, onları görevlerini yapmaya davet ediyoruz. Bu konuda bir teklif hazırlamayı düşünmüyoruz. Çünkü, bizim sayımız buna yetmez. Bu iş, AKP'nin sorumluluğundadır.

AKP, böyle bir şey hazırlar getirirse, destekleriz. Türban değişikliğinde olduğu gibi, ortak bir öneride bulunmak gibi bir düşüncemiz yok. Biz olması gerekeni söyledik. AKP'nin tavrını görmemiz lazım. AKP, yine 'Bizi tuzağa düşürüyorlar' diye mi bakacak? Yoksa adam gibi meseleyi değerlendirip, milletin kendilerine verdiği görevin gereğini yerine mi getirecekler? Bunu göreceğiz. Topu, Meclis Başkanına atmanın ne anlamı var? Bize güvenip güvenmemek onların sorunu. Aslında AKP, millete tuzak kurmaktadır, kendi kendine tuzak kurmaktadır. Kapatılmak istenen ve suç örgütü olmakla suçlanan AKP'nin kendisidir. Sabıkasını temizleme sorumluluğu da kendisine aittir. AKP bugün, 'Cumhuriyete karşı suç örgütü olma' fiilinden sabıkalı bir partidir. Dolayısıyla topu taca atmak AKP aymazlığıdır.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*