Sanıkların bir bir ifadeleri alınıyor

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Danıştay sanıkları Yıldırım ve Timuroğlu'nun savunmaları alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye başlanan 9 sanıklı davanın ilk duruşmasının ikinci bölümü öğleden sonra saat 14.00'de başladı. Duruşmanın öğleden sonraki bölümünde ilk olarak Osman Yıldırım'ın savuması alındı.

Yıldırım savunmasında, Alparslan Arslan'ın şeyhi olduğu ileri sürülen Salih Kurter'i daha önce tanımadığını belirterek "İsmini bile duymadım. Hiç bir sohbet toplantısına katılmadım" dedi. Yıldırım, Ayhan Parlak, Süleyman Esen, Aykut Metin Şükre ile tanışmadığını kaydetti. Emniyet ve savcılıkta daha önce verdiği ifadelerinin baskı altında alındığını ileri süren Yıldırım, önceki ifadelerini reddetti. Yıldırım, Cumhuriyet Gazetesi'ne bombalı saldırı ve Danıştay 2. Dairesi'ne saldırı ile hiçbir ilgisi olmadığını söyledi. Alparslan Arslan'ın Kars'tan silah temin etmesi için aracı olduğu yönündeki iddiaları da reddeden Yıldırım, "Hayır öyle bir şey yok. Alparslan Arslan'a silah satılması için aracılık yapmadım. " diye konuştu. Yıldırım, Danıştay'a saldırı olayından daha önce kendisine bahsedilmediğini belirterek "Ben de televizyondan duydum" dedi.

Osman Yıldırım'ın ifadesinden sonra diğer tutuklu sanıklardan Erhan Timuroğlu'nun savunması alındı. Avukatı Mustafa Ergün, Timuroğlu'nun Danıştay'a saldırıda adının geçmediğini, Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırıda adının geçtiğini belirterek tevkif edilerek, İstanbul'a gönderilmesini istedi. Mahkeme başkanı Mehmet Orhan Karadeniz ise; avukatın isteğini reddetti. Timuroğlu savunmasında; Alparslan Arslan'ın aracı ile İsmail Sağır'la birlikte Ankara'ya geldiklerini söyledi. Kendisinin Ankara'ya gezme amaçlı geldiğini kaydeden Timuroğlu, "Alparslan Arslan bir süre yanımızdan ayrıldı. Daha sonra morali bozuk şekilde geldi. Bize Danıştay'a suikast düzenlemek için geldiğini söyledi. Biz suikasti kabul etmedik " dedi. Arslan'ın bir süre sonra Osman Yıldırım'ı telle arayarak yanlarına çağırdığını dile getiren Timuroğlu şöyle devam etti: "Bir süre sonra Osman geldi. Alparslan ile Osman arabanın içinde yüksek sesle tartıştı. Biz İsmail ile arabanın dışındaydık. Ne tartıştıklarını bilmiyorum ama Danıştay ve Cumhuriyet Gazetesi'ne saldırı konusunu tartıştıklarını tahmin ediyorum."

Osman Yıldırım'ın daha sonra kendilerine 'Siz Ankara'ya Danıştay'a suikast için mi geldiniz?' diye sorduğunu kaydeden Timuroğlu, "Böyle bir şeyden haberimizin yok dedik" şeklinde konuştu. Timuroğlu, o gece Ankara'da bir otelde kaldıklarını ve sonra İstanbul'a geri döndüklerini ifade ederek, "Alparslan Arslan, Danıştay suikastini bize anlatınca ben de korktum. Beni de vurur diye endişe ettim ve emniyete haber veremedim. İsmail ile Osman'ın neden müdahale etmediğini bilmiyorum" dedi. Timuroğlu savcılık ve emniyete verdiği ifadelerini psikolojik baskı altında alındığını ileri sürerek reddetti.

Yıldırım ve Timuroğlu'nun savunmaları alındıktan sonra Mahkeme Başkanı Karadeniz duruşmaya 10 dakika ara verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious