Sanko Holding'ten nükleere tam destek

Sanko Holding'ten nükleere tam destek.8219
  • Giriş : 12.05.2009 / 18:14:00

Sanko Holding Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Bak, Türkiye'nin geleceğinde nükleer enerjinin mutlaka yer alması gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bak, Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Bilişim Kulübü tarafından düzenlenen ''Kariyer Söyleşi' toplantısında, Sanko Holding'in enerji sektörüne, yaklaşık 2 milyar dolarlık bir yatırım öngördüğünü, Sanko Holding'in rüzgar enerjisi, hidro elektrik ve termal enerji sahalarında yer aldığını belirtti.

Bak, ''Halen devam eden projelerimiz, Seyhan nehri üzerinde Yedigöze Barajı. Kurulu gücü 340 megavat olan dev bir proje. Burası özel sektörün yaptığı en büyük barajlardan birisi. Rize'de iki tane baraj, bunun bir tanesi ekim ayında hizmete girecek diğeri ise önümüzdeki yıl. Yedigöze barajı da 2010'da hizmete girecek'' bilgisini verdi.

Türkiye'nin yıllık enerji açığının her yıl yaklaşık olarak yüzde 9 olduğunu ifade eden Bak, bunun karşılanması gerektiğini bildirdi.

Bak, şöyle konuştu:

''Geçmişte enerjinin kralı petroldü. Günümüzde ise enerjinin kralı doğal gazdır. Ama doğal gazın bir sorunu var, kolay kolay depolanamaması. Onu mutlaka sıvı hale getirmeniz lazım. Masraf gerektiriyor. Türkiye'nin geleceğinde nükleer enerji mutlaka yer almalıdır. Geleceğin enerji kaynağı diye bana sorarsanız güneştir. Güneşten faydalanacak ülkeler, enerjisiyle ilgili politikayı gerçekleştirecekler diye düşünüyorum. Enerjide ana politika çeşitlilik. Rüzgar, hidroelektrik, nükleer, doğal gaz. Birisindeki kritiklik diğerini giderebilir. Tek kaynağa bağımlı olmamak gerekir.

Enerjide yapılacak en önemli şey enerji verimliliğini artırmaktır. Gelecekte Türkiye, enerjinin ulaştırılmasında kilit ülkelerden biri haline gelecek. Ceyhan Yumurtalık bölgesi gelecekte çok önemli bir enerji üssü haline gelecek. Dünya rezervlerini değerlendirdiğimizde ise petrolün 42 yıl sonra biteceğini, doğal gazın 61 yıl sonra biteceğini, kömürün daha uzun süre enerji olarak kullanılabileceğini, ancak geleceğin enerji kaynağının güneş olacağı gerçeğini unutmamamız gerekir.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*