Şanlı bir tarihin hüznü: Göztepespor,satışa çıkarılıyor

  • Giriş : 28.07.2007 / 09:48:00

UEFA Kupasında yarı finale kadar yükselen ilk takım olma unvanı bulunan Göztepespor,satışa çıkarılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Göztepespor'u satışa çıkaracak.TMSF'den alınan bilgiye göre, Fonun, Dinç Bilgin'in borçları nedeniyle el koyduğu Göztepespor'un satışı ile ilgili işlemlere başladığı, İstanbulspor benzerinde olduğu gibi önümüzdeki aylarda Göztepespor'un da takım halinde iktisadi bütünlük olarak satışa çıkarılacağı bildirildi.

NEREDEN NEREYE...

1925 yılında Altay'ın yaptığı bir seyahat sırasında çıkan anlaşmazlık nedeniyle kulüpten bazı futbolcular ayrılarak, Göztepe semtinde bir spor kulübü kurmaya karar verirler.

Türkiye Birinci Liginde 25 sezon geçiren Göztepe, 1968-69 ve 1969-70 yıllarında o dönemdeki adıyla Reis-i Cumhur ve Türkiye Kupasını müzesine götürdü. Kupa Galipleri Kupası'na iki, Fuar Şehirleri Kupasına da 5 kez katılan sarı kırmızılı ekip, 1968-69 sezonunda, bugünkü adı UEFA olan Fuar Şehirleri Kupası'nda 64 takım arasından yarı finale kadar yükseldi.

1981-82 sezonunda Birinci Lige veda eden Göztepe, 18 yıl boyunca üst üste 2. Lig'de mücadele etti. Sarı-kırmızılı kulüp, şirketleşip Göztepe A.Ş. (Göztepe Spor Hizmetleri ve Ticaret Anonim Şirketi) adını aldığı yıl olan 1998'de şampiyonluk yaşayarak yeniden Birinci Lige döndü. Birinci Ligde kalıcı olmayı başaramayan ekip, peş peşe aldığı kötü sonuçlar nedeniyle önce 2. Lig (A) Kategorisi'ne, hemen ardından 2. Lig (B) Kategorisi'ne ve tarihinde ilk kez 3. Lig'e düştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious