Şanlıurfa-Diyarbakır otoyolu hizmete açıldı

Şanlıurfa-Diyarbakır otoyolu hizmete açıldı.7490
  • Giriş : 04.10.2006 / 00:00:00

Yapımına 1998 yılında başlanan Şanlıurfa-Diyarbakır otoyolu nihayet tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ana gövde olarak 91 km olan otoyolun ara bağlantılarla birlikte 126 km uzunluğa ulaştığı ifade edildi. Otoyolun kontrol erişimli (gişeli) bitiş tarihinin 2007 yılına dayanacağı, resmi açılış törenin önümüzdeki günlerde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımı ile gerçekleştirileceği ifade edildi.

Şanlıurfa-Diyarbakır otoyolun açılışını Şanlıurfa Valisi Yusuf Yavaşcan makam aracı ile yaptı. Direksiyona geçen Yavaşcan, korna çalarak aracı ile otoyolda ilerledi.

Yavaşcan'ın ardından açılan yolda araçlar seyretmeye başladı. Karayolları Bölge Müdürü Zeynel Abidin Yeşil yolun, Diyarbakır-Şanlıurfa arasındaki D400 karayolunda ve Şehir içinde yaşanan sıkışmaları önlemek amacı ile yeni yapılan yolu trafiğe açtıklarını söyledi.

Yeşil, yolun kontrol erişimsiz, devlet yolu statüsünde trafiğe açıldığının altını çizdi.

ŞANLIURFA-GAZİANTEP OTOYOLUNUN AÇILIŞI 2008'E SARKABİLİR

Şanlıurfa- Gaziantep arasında yapımı devam eden otoyolla ilgi bilgi veren Vali Yavaşcan, sözkonusu yolun trafiğe açılmasının 2008 yılına sarkabileceğini söyledi.

Şu anda yapımı devam eden Nizip-Gaziantep arasındaki kısmın önümüzdeki bir ay içerisinde bitirileceğini kaydeden Yavaşcan, Nizip-Birecik arasındaki kısmın yapılmasının zaman alacağını ifade etti.

Yavaşcan, bu bölgede yapılması planlanan köprü ve viyadük çalışmalarının uzun sürmesi nedeni ile çalışmaların 2008 yılına sarkabileceğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious