Şanlıurfa mevsimin en sıcak günlerini yaşıyor

Şanlıurfa mevsimin en sıcak günlerini yaşıyor.9437
  • Giriş : 19.05.2009 / 14:40:00

Şanlıurfa'da son günlerde artan hava sıcaklıkları nedeniyle mevsimin en sıcak günleri yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Birkaç günden bu yana artan sıcaklığın gün içerisinde 38 derece, nemin yüzde 58 kadar yükselmesi bekleniyor.

Şanlıurfa ve çevresinde serin geçen bir ilkbahar döneminin ardından etkisini gösteren sıcaklıklar günlük yaşamı da etkiliyor.

Vatandaşlar sıcaktan korunmak için gün içerisinde tarihi Balıklıgöl Yerleşkesi'ndeki ağaçlık alanlar ile park ve bahçelerde zaman geçirmeyi tercih ediyor.

UZUN YILLAR ORTALAMASININ GERİSİNDE

Meteoroloji Bölge Müdürü Osman Şimşek, bugün 37-38 derece civarında ölçülen hava sıcaklığının yarından sonra Kuzey Anadolu'dan gelecek yağışlı havanın etkisiyle düşmesinin beklendiğini söyledi.

Uzun yıllar ortalaması dikkate alındığında bölgenin alışık olduğu bir sıcaklık değerinin yaşandığını ifade eden Şimşek, yöre insanın bu mevsimde ortalama 35-36 derecelik sıcaklıklara alışkın olduğunu kaydetti.

''Biz bu yıl baharı uzun uzun, doya doya yaşadık.'' diyen Şimşek, önceki yıllarda bahar ayları pek yaşanmadan mevsim geçişleri olduğunu dile getirdi.

Bölgede geçen haftaya kadar sıcaklık değerlerinin 30 derecenin altında seyrettiğini hatırlatan Şimşek, şunları söyledi:

''Geçen yıl nisan ayının sonlarında sıcaklık 31,4 dereceyken bu yıl nisan ayında 30 derecenin altında kaldı. Bu değer uzun yıllar ortalamasının da gerisinde. Bugün 37-38 derece civarında ölçülen hava sıcaklığının yarından sonra Kuzey Anadolu'dan gelecek yağışlı havanın etkisiyle inmesi bekleniyor. O nedenle uzun süreli güneş altında kalmalar özellikle yaşlılar ve çocuklar üzerinde olumsuz etkiler gösterebilir. Bir de çok betonlu sahalardan uzak durmak lazım.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*