Şanlıurfa'da 'Amazon Kraliçeleri'

  • Giriş : 10.05.2007 / 00:00:00

Şanlıurfa'daki Haleplibahçe Projesi çalışmaları sırasında, 3 bin yıl önce yaşadığı sanılan 'Amazon Kraliçeleri'nin, mozaiğe işlenmiş resimleri bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mozaikler, kentin en eski yerleşim birimlerinden biri olan ve tarihi kaynaklarda antik Edessa kenti olarak da anılan Haleplibahçe'de bulundu.

İncelemede, mozaik üzerinde 'tek göğüslü efsanevi savaşçılar' olarak da bilinen 'Amazon Kraliçeleri'nin, av sahnesinin yanı sıra gülümseyen kız (Edessa Güzeli), keklik, aslan, 'çocuk erosu' ve tabiat figürleri bulundu.

Efsanelere göre Ege ve Karadeniz bölgesinde yaşayan ve daha iyi ok kullanabilmek için tek göğüslerini kestiren 'Amazon Kadınları'nın Şanlıurfa ile ilişkileri ortaya çıkarılmış oldu.

Şanlıurfa Kültür ve Turizm Müdürlüğü yetkililerine göre Anadolu'nun en önemli tarih ve kültür kentlerinden biri olan Şanlıurfa'daki Haleplibahçe'de bulunan mozaik parçaları, Fırat Nehri'nden toplanan 4'er milimetre büyüklüğündeki taşlarla biraraya getirildi.

Haleplibahçe'deki mozaiğin bu özelliğiyle Zeugma'dakinden daha önemli olduğuna işaret eden yetkililer, mozaiğin bulunduğu alanın villa, saray veya kilise tabanı olduğunu tahmin ettiklerini, kesin sonucun kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından ortaya çıkacağını kaydetti.

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nün izniyle Şanlıurfa Müzesi'nde görevli arkeologlar nezaretinde yürütülen çalışmaların bütün masrafları Valilik tarafından karşılanıyor.

Yetkililer, hala 100-150 metrekarelik alanda tespit çalışması yapıldığını, kurtarma kazılarına ise daha sonra başlanacağını belirtti.

Antik Edessa kentinin kalıntılarının bugün Yakubiye ve Haleplibahçe mahalleleri ile Mancı Deresi ve Urfa Kalesi çevresindeki gecekonduların altında kaldığını belirten yetkililer, Erken Roma Dönemi'ne ait çok sayıda rölyef ve mozaiğin gün yüzüne çıkarılmayı beklediğini kaydettiler.

Kazı çalışmalarının tamamlanmasının ardından mozaik yerinde veya Şanlıurfa Müzesi'nde sergilenecek.

Antik Edessa Kenti olarak da bilinen bölgede, önceki yıllarda Hz. İsa'nın mozaiğe kazınmış resmi ile çok sayıda farklı esere rastlanmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious