Şanlıurfa'da dev operasyon: 80 gözaltı

Şanlıurfa'da dev operasyon: 80 gözaltı.13445
  • Giriş : 29.04.2008 / 12:38:00

Şanlıurfa'da Özel Tüketim Vergisi'nden (ÖTV) faydalanmak isteyen ve sakat olmadığı halde para karşılığında devlet hastanelerinden sakat olduğuna dair sağlık raporu düzenleyen bir suç örgütü çökertildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çökertilen suç örgütü içerisinde doktorların da olduğu bildirildi.

Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı ve Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele ekiplerinin uzun süredir yürüttüğü çalışma sonucunda sahte sağlık raporu düzenleyen bir şebekeye eş zamanlı operasyon düzenledi. Düzenlenen operasyonda engelli raporları hazırlayan suç örgütüne mensup 80 kişi gözaltına alındı. Şebekenin Şanlıurfa başta olmak üzere tüm ilçe ve ilçeye bağlı bazı köylerde yaşayan kişilere ÖTV'den faydalanabilmeleri için engelli olmadığı halde engelli sağlık raporu çıkardıkları belgeler ele geçirildi.

Ayrıca belgeler arasında malülen emekli olmak, usulsüz sakatlık maaşı alabilmek için düzenlenen sahte evrak ve belgeler de ele geçirildi. Ele geçirilen belgeler arasında Şanlıurfa'daki devlet hastanelerinden sağlık kurullarından onaylanmış ve hazırlanmış sağlık raporları ile bu sağlık raporlarında yer alan imza sahipleri doktorların da gözaltına alındığı bildirildi.

Son yıllarda sağlıkta yapılan reformlara yönelik adımlardan sonra güvenlik güçleri Şanlıurfa'da bir sağlık skandalını ortaya çıkardı.

Aralarında doktor, kamu görevlisi ve muhtarların bile yer aldığı suç örgütünü çökerten güvenlik güçleri, Şanlıurfa dışından bazı komşu illerden gelerek para karşılığında engelli olduğuna dair sağlık raporu almak isteyen kişileri de tespit etti.

'ARABA ALMAK İSTİYORUM BENİ SAKAT GÖSTERİN'

İddiaya göre ÖTV'den faydalanabilmek ve yeni araba almak için sakatlık raporu almak isteyen bazı kişiler Şanlıurfa'da sakat olduğuna dair rapor hazırlayan şebekeye para karşılığında anlaşıyor.

Hastanelerin sağlık kuruluna kadar uzanan şebekenin kolları sakat olduğuna dair bir rapor hazırlanması için kurulla temasa geçiyor. Sağlık kurulu da istenilen sağlık raporunun ve alınacak arabanın değerine göre bir fiyat biçiyor.

İstenilen para karşılığında sağlık raporu hazırlanarak söz konusu şahsa veriliyor. Ayrıca sakat olmadığı halde malülen emekli olmak isteyen kişilerle de temasa geçen suç örgütünün ev ve işyerlerinde yapılan aramalarda irtibata geçtikleri kişilerin adlarına sakat olmadığı halde malülen emekli olduklarına dair belgeler ele geçirdi.

Güvenlik güçlerinin suç örgütünün Şanlıurfa dışından da bu şekilde sahte evrak düzenleyerek malülen emekli ve yeni araba alan kişilere evrak düzenlediğini tespit ettiği kaydedildi.

Alınan bilgiye göre şimdiye kadar 150 kişiye sakatlık raporu alan suç örgütüne yönelik yapılan operasyonda gözaltı sayısının artabileceği ileri sürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious