Şanlıurfa'da doktor kaçırılmak istendi

Şanlıurfa'da doktor kaçırılmak istendi.12092
  • Giriş : 15.01.2009 / 16:52:00

Şanlıurfa Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Şahin Aksoy, kamuoyunda 'Doktorlar çok kazanıyor, parayı çok seviyor' şeklindeki açıklamaların art niyetli kişilere doktorları hedef olarak gösterdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Şahin Aksoy, kent merkezinde özel bir kulak burun boğaz polikliniğinin işletmeciliğini yapan ve önceki gün evine gitmek isterken 3 kişi tarafından kaçırılmak istenen Op. D. Yücel Kılıçkap'ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileğinde bulundu. Dr. Kılıçkap'ın kaçarılmak istenmesinin girişimde kalmasının tek tesellileri olduğunu belirten Prof. Dr. Şahin Aksoy, son zamanlarda hekimlere yönelik artan sözlü ve fiili saldırılardan çok rahatsız olduklarını ifade etti.

Şahin Aksoy, görevlerinin insanlara şifa dağıtmak olduğunu, ancak son zamanlarda yaşananların endişe verici olduğunu belirterek, "Bu tip saldırıların kimseye faydası olmayacaktır. Ama hepimiz risk altındayız. Bizler kendimizi güvende hissedelim ki, çalışmalarımız sırasında performansımızı en üst düzeyde tutalım" dedi.

Günümüzde doktorların birer hedef haline geldiğini öne süren ve bunun temel sebebinin son dönemlerde uygulanan sağlık politikaları olduğunu savunan Aksoy, şunları söyledi:

"Son zamanlarda maalesef başta Sağlık Bakanı olmak üzere tüm bakanlık yetkilileri, hekimlerin çok kazandığını söylüyor ve bizleri paracı olarak gösteriyor. Bize yönelik saldırılarda bu tip açıklamaların önemli rolü olduğunu düşünmekteyiz. Çünkü eskiden böyle şeyler olmazdı. Eskiden hekim-hasta ilişkisi güvene dayalıydı. Ama son dönemde hekim ve hasta birer taraf olmaya başladı. Hasta hakları adı altında sorumluluğunu bilmeyen bir zümreye haklar verilmesiyle birlikte onların bunu suistimali söz konusu olmaya başladı. Sağlık Bakanımız açıklamalarında neyi kastediyor onu kendisi bilir, ancak toplum tarafından algılanma şekliyle son dönemde bize yönelik saldırı ve şiddetin oluşmasında rol oynuyor."

Ulubatlı Mahallesi'ndeki evine gitmek isterken, kaçırılmak istenen ve son anda komşularının yardımı ile kurtulduğunu belirten Op. Dr. Yücel Kılıçkap ise, yaşadıklarını şöyle anlattı:

"Salı günü akşam saatlerinde otomobilimi park ettikten sonra evime gitmek için yürüdüğüm sırada birilerinin beni takip ettiğini fark ettim. Apartmanın giriş kapısında geri dönüp arkama bakmak istediğim sırada bana muhtemelen göz yaşartıcı sprey sıkıldı. Bu sırada iki kişi beni yere yatırıp sürüklemeye başladı. Aramızda bir boğuşma yaşandı ve o sırada zanlılardan birisi belindeki tabancayı çıkardı. Beni bir diğer kişinin beklediği otomobile doğru sürüklemeye başladılar. Bir yandan direnmeye çalışırken, diğer yandan da yardım istemeye başladım. Sesler üzerine apartmandan çıkan komşularım ve çevre esnafı gören zanlılar, beni bırakıp otomobil ile uzaklaştılar."

Kılıçkap, gece karanlığından yararlanıp kaçan zanlıların kullandığı otomobilin plakasını alamadığını, ancak boğuşma sırasında düşürdükleri tabancayı polise teslim ettiğini de belirterek, "Parmak izinden umarım zanlılara ulaşılır. 12 yıldır Şanlıurfa'da doktorluk yapıyorum ve insanlara iyilikten başka bir şey yapmadım. Kimseyle husumetim olmadığı için ve daha önce de örnekleri olduğu için bu kişilerin beni fidye için kaçırmak istediklerinden kuşkulanıyorum" diye konuştu.

Öte yandan, Kılıçkap'ın kaçırılmak istenmesiyle ilgili olarak polis tarafından başlatılan soruşturma ise sürüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*