Şanlıurfa'da kriz yok, uçuşan dolarlar var

Şanlıurfa'da kriz yok, uçuşan dolarlar var.14927
  • Giriş : 27.06.2009 / 22:41:00

Karahan Aşireti'nin önde gelen liderlerinden Selman Karahan, oğulları Sertaç ve Murat'a dillere destan bir sünnet düğünü yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aralarında Ceylan'ın da bulunduğu sanatçıların sahneye çıktığı düğünde davetliler erkekliğe ilk adımı atan çocuklara dolar atma yarışına girdi.

Karahan Aşireti'nin genç lideri Selman Karahan, erkekliğe ilk adımını atan oğulları 11 yaşındaki Sertaç ile 8 yaşındaki Murat için Harran Otel'de sünnet düğünü düzenledi.

Kirveliklerini Bucak Aşireti'nin önde gelen isimlerinden Fatih Bucak ile İbrahim Tatlıses'in vekalet verdiği sanatçı Faruk Tuncel'in yaptığı sünnet düğününde, sahneye ilk olarak sanatçı Sevgi Soylu çıktı. Soylu'nun, seslendirdiği hareketli şarkılar ile piste çıkarak oynamaya başlayanların üzerine de dolar yağdırıldı.

Başta, Bucak, İzol, Karakeçi olmak üzere bölgedeki aşiretlerin liderlerinin de katıldığı sünnet düğününde, daha sonra sahneye genç sanatçı Toprak ve ünlü isim Ceylan çıktı. Toprak ve Ceylan'ın parçaları seslendirmesi sırasında da onlarca kişi sanatçıların ve oynayanların üzerine dolar atmak için birbiriyle yarıştı.

Deste deste dolarların havada uçuştuğu gecede, orkestranın görevlendirdiği 5 kişi ise sürekli olarak yerlere atılan dolarları topladı. Yerlerden toplanan paralar orkestra ekibinin yanında getirdiği çantalara dolduruldu.

Gecede yerden toplanarak orkestranın bulunduğu bölümdeki çantalara doldurulan ve burada destelenen dolarlar, parası biten kişilere de TL karşılığı yeniden satıldı.

Yöresel yemekler, iç pilav ve kuzu tandır ikram edilen konuklar, gecenin sonunda ise, erkekliğe ilk adımını atan ve Efe kıyafeti giyerek geldikleri sahnede Zeybek oyunu oynayan Sertaç ve Murat Karahan kardeşlerin üzerine dolar yağdırdı.

Binlerce doların havada uçuştuğu ve gece geç saatlere kadar süren düğünün sonunda, ekonomik krize inat aşiret düğünlerinde geleneğin bozulmadığını ifade ederek, “Herkes ekonomik sıkıntıdan şikayetçi.

Ama yer Şanlıurfa ve aşiret düğünü olunca manzara değişmiyor. Kriz Şanlıurfalı aşiretleri teğet geçtiği için, düğünler dolarların gölgesinde geçiyor” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*