Şanlıurfa'da kuduz paniği

Şanlıurfa'da kuduz paniği.12171
  • Giriş : 02.05.2009 / 23:19:00
  • Güncelleme : 02.05.2009 / 22:46:12

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı bazı köylerde kuduz paniği yaşanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Camilerden anons yapılarak köpekle temas halinde olanların Sağlık İl Müdürlüğü'ne bağlı gezici sağlık araçlarında kuduz aşısı yaptırmaları istendi.

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine bağlı Suriye sınırına yakın Çaykara köyünde 2 yaşında İrem Ş. adlı küçük bir kızı ısıran köpeğin kuduz çıkması, bazı hayvanların da aynı nedenle telef olması yüzünden köyde kuduz paniği yaşanıyor.

Kuduz paniğinin ardından çevre köyler de Tarım İl Müdürlüğü tarafından karantina altına alındı.

Gaziantep'ten bir hafta önce yakınlarını ziyaret için Çaykara köyüne giden Ş. ailesinin küçük kızı İrem, evin önünde oyun oynadığı sırada bir köpek tarafından ısırıldı. Isırılan çocuk daha sonra Suruç Devlet Hastanesi'ne götürülerek 2 doz kuduz aşısı yaptırıldı. Bu olayın ardından küçük kızı ısıran köpeğin kuduz çıkması üzerine Çaykara dahil olmak üzere çevre köyler de karantina altına alınıp bilgilendirme ve aşılama çalışması başlatıldı. Köylere hayvan giriş-çıkışları yasaklandı, başıboş köpekler de toplandı.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürü Hasan Demir, küçük kıza uygulanan tedaviler arasında yapılan doz aşılardan sonra Gaziantep'e gönderildiğini belirterek İrem Ş.'nin sağlık durumunun iyi olduğunu söyledi.

Sözkonusu küçük kızı ısıran köpekle köyde yaşayanların temas halinde olanların sağlık taramasından geçirildiğini ve kuduz aşısı yapıldığını belirten Demir, şimdiye kadar Çaykara dahil olmak üzere çevre köylerde yaşayan 50'ye yakın insana kuduz aşısı yapıldığını kaydetti.

Gezici sağlık aracıyla köylerde bilgilendirme toplantıları yapıldığını hatırlatan Demir şunları söyledi: "Küçük kızı ısıran köpeğin kuduz olduğu anlaşıldıktan sonra çevre köylerde yaşayan insanlara duyuru yaptık. Köy camilerinde anonslarla vatandaşlara seslenerek kuduz aşısı olmaları yönünde uyarıyoruz. Çaykara köyünde görülen kuduz vakasından sonra 1 haftadır bin 500 doza yakın kuduz aşısı uyguladık. Şimdiye kadar olumsuz bir durumla karşılaşmadık."

Bu arada ilçeye bağlı Mert İsmail köyünde, 5 ay önce kuduz köpek tarafından ısırılan Mehmet Bağış (38) kısa bir süre önce hayatını kaybetmiş, aynı köpeğin ısırdığı bir inek de telef olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*