Şanlıurfa'da Kuş gribi şüphesi

Şanlıurfa'da Kuş gribi şüphesi.63969
  • Giriş : 19.11.2007 / 13:25:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:32:22

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesi’nde oturan Akçiçek ailesinin çocukları 1 yaşındaki Yaren ile 2 yaşındaki Filiz şüpheli şekilde öldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'nın Siverek İlçesi'nde oturan Akçiçek ailesinin çocukları 1 yaşındaki Yaren ile 2 yaşındaki Filiz şüpheli şekilde öldü. Anne 30 yaşındaki Zekiye ile diğer 2 çocuğu ise hastanelik oldu. Ailenin soba yakmadığı belirtilirken, evin bahçesinde de ölü 2 güvercin bulundu. Şüpheli ölümler, 'kuş gribi' ihtimali nedeniyle ilçede paniğe neden olurken, ölümlerin nedeni araştırılıyor.

Olay, Hamidiye Mahallesi'nde bugün saat 01.00 sıralarında meydana geldi. Hamallık ve seyyar satıcılık yapan 36 yaşındaki Sabahattin Akçiçek, gece eşinin ve çocuklarının baygın olduğunu fark etti. Akçiçek Yaren ve Filiz'i taksiyle Siverek Devlet Hastanesi'ne götürdü. Acil serviste öldükleri anlaşılan kız çocukları morga götürülürken, baba eşi ve diğer çocuklarının da evde bayın halde olduğunu söyledi. Bunun üzerine polis ve ambulanslar, Akçiçek ailesinin evine gitti. Sağlık görevlileri odada anne Zekiye ile çocukları 6 yaşındaki Hacı Bayram ve 10 yaşındaki Handan Akçiçek'i baygın halde buldu. Durumları ağır olan anne Zekiye Şanlıurfa Devlet Hastanesi'ne, Handan ve Hacı Bayram kardeşler de Çocuk Hastanesi'ne götürüldü. Tedavileri süren anne ve çocuklardan alınan kan örnekleri tahlil için laboratuvara gönderildi.

BAHÇEDE 2 ÖLÜ GÜVERCİN

İki çocuğun ölümüyle sonuçlanan olay sonrası geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Ailenin neden zehirlendiğine ilişkin araştırmalar sürdürülürken, Akçiçek ailesinin yaşadığı evin bahçesinde ölü 2 yabani güvercini bulundu. İlçe Tarım Müdürlüğü görevlilerinin aldığı güvercinler, tahlil için laboratuvara gönderildi. Bunun üzerine çevrede yayılan 'Kuş gribi' söylentileri Siverek'te tedirginlik yarattı.

Öte yandan yaşamlarını yitiren Yaren ve Filiz kardeşlerin cesetleri, savcının talimatıyla otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderildi. Sabah saatlerinde Diyarbakır'a nakledilen iki kardeşin ölüm nedeninin otopsi ile netleştirilmesi bekleniyor.

KAYMAKAM: ÇOK YÖNLÜ ARAŞTIRIYORUZ

Siverek Kaymakamı Kemal Yıldız, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Kaymakam Yıldız şunları söyledi:

“Çocukların ölümü ve diğer aile fertlerinin durumu göz önünde bulundurulduğunda olay zehirlenmeye benziyor. Ancak, neden ve nasıl zehirlendiklerine dair araştırmalarımız sürüyor. Bu konuyla ilgili tüm kurumlarımız çalışma yapıyor. Ölen iki çocuğun cesedini otopsi için Diyarbakır Adli Tıp Kurumu'na gönderdik. Hem otopsi raporu, hem de buradaki kurumlarımızın raporu doğrultusunda zehirlenmeye sebep olan unsuru belirleyecek ve gerekli önlemleri alacağız.”
Hastanede gözyaşlarına boğulan baba Sabahattin Akçiçek, akşam yemeğinde peynir ekmek yediklerini, çocuklarıyla eşine ne olduğunu bilmediğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious