Şanlıurfa'da olaylı gün

  • Giriş : 04.04.2007 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın yaş günününde fidan dikeceklerini ileri sürerek, Şanlıurfa'nın Ömerli Köyü'ne gitmek isteyen yaklaşık 4 bin kişiye izin verilmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

PKK flamaları ve pankartlar açan Kürtçe ‘Biji Serok Apo’ (Yaşasın Başkan Apo) sloganı atan grup, Ömerli Köyü'ne 40, Halfeti'ye 20 kilometre kala güvenlik güçlerince oluşturulan barikatta durdurulunca olaylar çıktı. Güvenlik güçlerine taş yağdıran gösterilere polis uyarı ateşi ve gaz bombasıyla müdahale etti, olaylar sırasında 1 polis ile bazı göstericiler yaralandı.

Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Dernekleri Federasyonu'nun girişimiyle, teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın doğum günü memleketi Ömerli Köyü'nde kutlamak isteyenler, bu sabah Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa ile Çukurova illerinden konvoylar oluşturarak yola çıktı. Öğleden sonra Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'ne ulaşan yaklaşık 60 otobüs, ilçe girişinde güvenlik güçlerinin oluşturduğu barikatta durduruldu.

PKK ve Abdullah Öcalan lehine sloganlar atıp, pankart açan konvoydakiler, asker ve polislerin arama yapmasını engellemek istedi. Bazı araçlar arandıktan sonra konvoyun geçişine izin verildi. Çukurova'daki illerden gelen gruplar da Gaziantep'in Nizip İlçesi çıkışındaki turnikelerde durdurup arandı. O grubun da aramasından sonra geçişine izin verildi.

SURUÇ YOLUNDA BARİKAT

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa'dan gelenlerle, Gaziantep yönünden gelenler, Halfeti'ye 20 kilometre uzaklıktaki kavşakta buluştu. Yaklaşık 4 bin kişinin bulunduğu grubun yolu, birkaç kilometre ilerde güvenlik güçlerince kesildi.

Burada panzerler ve zırhlı personel taşıyıcılarla barikat kuran 20'nci Zırhlı Tugay'dan gelen askerler ve Özel Harekat timlerinin de bulunduğu polisler, grubun Halfeti'ye gitmesine izin vermedi. Grupta bulunanlar ‘Sayın Öcalan’ yazılı pankartlar açarak ‘Biji Serok Apo’, “Öcalan'ız dünyayı başınıza yıkarız’, “PKK halktır, halk burada’ sloganları atmaya başladı.
Şanlıurfa Emniyet Müdürü Kutlay Çelik ve İl Jandarma Komutanı Albay Fahri Cici, gerekli önlemleri aldırırken Diyarbakır Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Celal Çıtak da helikopterle bölgeye indi.

Emniyet Müdürü Çelik ile Albay Cici, göstericiler arasında bulunan DTP Şanlıurfa İl Başkanı İbrahim Binici'yi yanlarına çağırıp, grubun Halfeti'ye gitmesine izin verilmeyeceğini söyledi. Sadece 10 kişilik bir heyetin Halfeti'ye gitmesine izin verileceğini söyleyen Çelik ve Albay Cici, göstericilerin dağılmasını istedi.

GÖSTERİCİLER TAŞ YAĞDIRINCA UYARI ATEŞİ

Uyarılara karşın Halfeti'ye gitmekte kararlı olduklarını söyleyen ve sürekli slogan atan grubun, 500 metre kadar gerideki tepeye çekilmesi, aksi halde müdahale edileceği bildirildi.

DTP'li yöneticilerin de isteği ile yakındaki tepeye yönelen grup, bir anda güvenlik güçlerine taş yağdırmaya başladı. Güvenlik güçleri de uyarı ateşi açıp göz yaşartıcı bomba kullandı ve ortalık bir anda savaş alanına döndü. Olaylar sırasında 1 polis ile, bazı göstericiler yaralandı. Bu sırada helikopterlerin de bölgede uçuş yapması dikkati çekti.

BİRECİK'TE SIKI ÖNLEM

Terörist Abdullah Öcalan'ın 58'inci doğum günü kutlamaları için doğduğu yer olan Şanlıurfa'nın Halfeti İlçesi Ömerli Köyü'ne gitmek isteyen terör örgütü yandaşlarının Birecik İlçesi üzerinden geçecekleri bilgisi emniyet güçleri ve kaymakamlığı harekete geçirdi. İlçede, Şanlıurfa ve Gaziantep'ten takviye polis ekipleri ile Diyarbakır'dan askeri birliklerin desteğiyle geniş önlem alındı. Yol güzergâhında kimlik kontrolü yapılırken, bölücübaşı sempatizanlarının Ömerli Köyü'ne geçişlerine izin verilmeyeceği belirtildi.

Birecik Kaymakamlığı geçiş güzergâhına yakın Birecik Lisesi, Ticaret Lisesi ve Fevzipaşa İlköğretim Okulu'nda tedbir aldı. Liselerde 1200 öğrenciye kebap ve ayran, ilköğretim okullarında 3 bin çocuğa oyuncak dağıtımı yapıldı. 10 Temmuz Caddesi'ndeki oyuncak dağıtımında izdiham oldu.

Kebap dağıtımına katılan Kaymakam Tuncay Sonel, eyleme çocuk ve gençlerin alet edilmemesi için ilçedeki ilköğretim ve lise öğrencilerini akşama kadar eve gönderilmeyeceklerini söyledi. Sonel, “Gerekli güvenlik önlemlerini aldık. Çocuklar akşama kadar okullarında bekletilecek. Lise öğrencilerine kebap ve ayran dağıttık. 1400 ilköğretim öğrencisine sağlık seti verip, diş sağlığı taramasından geçirdik. 3 bin çocuğa da oyuncak dağıttık” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious