Şanlıurfa'da ölü sayısı 18'e yükseldi

Şanlıurfa'da ölü sayısı 18'e yükseldi.7432
  • Giriş : 19.08.2007 / 13:43:00

Şanlıurfa'da tarım işçilerini taşıyan kamyonet ve bir kamyonun çarpışması sonucu meydana gelen kazada ölenlerin sayısı 18'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dün sabah meydana gelen ve 16 kişinin öldüğü trafik kazasının ardından 15 yaralı çeşitli hastanelere kaldırıldı. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde tedavi gören yaralılardan Filiz Demir (17) ve Güneş Azat (18) bugün sabah saatlerinde öldü.

Bu arada, Şanlıurfa Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi gören 8 işçinin hayati tehlikesinin olduğu öğrenildi. Harran Üniversitesi Tıp Fakültesinde 1 ve Balıklıgöl Devlet Hastanesinde tedavi gören 2 yaralının ise hayati tehlikesinin bulunmadığı öğrenildi. Yaralılardan tedavisi tamamlanan 2 hasta ise sabah saatlerinde taburcu edildi.

Dün hayatını kaybeden ve Şanlıurfa Devlet Hastanesi morguna kaldırılan 16 işçinin cesedi, otopsinin ardından ailelerine teslim edilmiş, yakınları tarafından alınan cenazeler, geç saatlere kadar Sırrın Mahallesi aile mezarlığı ve Horoz, Çekçek, Çamlıdere ve Anaz gibi bazı köylerdeki mezarlıklarda kılınan namazların ardından toprağa verilmişti.

-İŞE GİTTİKLERİ İLK GÜN KAZA OLDU-

Balıklıgöl Devlet Hastanesinde tedavi gören yaralılardan Yıldız Bunak (18), Akçakale yolunda bir pamuk tarlasında zararlı otların temizlenmesi işi için kamyonet kiraladıklarını belirtti.

Çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 31 kişinin, Sırrın Karşıyaka Mahallesi'nde toplandıklarını ve kamyonete bindiklerini aktaran Bunak, işe gittikleri ilk gün trafik kazasının meydana geldiğini söyledi.

Tarlada işe başlamaları halinde kişi başına günlük 7 ile 10 YTL arasında yevmiye alacaklarını bildiren Bunak, arkadaşlarının ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.

-5 YAKININI KAYBETTİ-

Trafik kazasında 5 yakınını kaybettiğini belirten Ömer Tiler ise kazazedelerin maddi durumu iyi almadığı için pamuk tarlalarında yevmiye karşılığı çalıştıklarını, işçilerin her gün sabah saatlerinde evlerinden tarlalara, kamyonetlerin kasasında ulaştıklarını söyledi.

Hayatını kaybeden işçilerin günlük 10 YTL'lik yevmiye karşılığında ''canları pahasına'' ırgatlık yaptıklarını ifade eden Tiler, şunları söyledi:

''Kara yollarının eksikliklerin bir an evvel düzeltilmesi gerekiyor. Her yıl çok sayıda pamuk işçisi bu durumla karşı karşıya kalıyor. Yetkililer maalesef bu kazaya da ilgisiz kaldı. Pamuk ırgatlığıyla geçinen bu insanların cenazelerini morgdan mezarlığa götürebilmek için tabut bulmak da bile zorlandık. Birçok cenaze battaniyeye sarılarak, kamyonetlerle mezarlığa götürüldü. Bu ailelerin zaten maddi durumu iyi değil. Keşke bir kriz masası oluşturulsaydı'' dedi.

Şanlıurfa'da dün sabah erken saatlerde tarım işçilerini taşıyan Abdullah K'nin kullandığı 63 VS 689 plakalı kamyonet ve Bedrettin Tekin yönetimindeki 73 DH 087 plakalı kamyonun çarpışması sonucu ilk belirlemelere göre 14 kişi ölmüştü. Daha sonra yaralılardan iki kişi daya yaşamını yitirmişti. Bu sabah yaşamını yitirenlerle birlikte ölü sayısı 18'e yükseldi. Kazada 13 kişi de yaralandı.

Kazada hayatını kaybedenlerin isimleri şöyle:

''Kamyon sürücüsü Bedrettin Tekin, tarım işçilerinden Fadime Sadak, Fatma Sadak, Emine Başak, Fatma Kaya, Aysel Demir, Sabiha Demir, Fatma Tomurcuk, Emine Çiftçi, Aliye Subay, Fatma Subay, Sara Aladağ, Emine Erkaçmaz, Emine Adak, Filiz Demir (17), Güneş Azat (18), Fatma Polat ve Fatma Serdik.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious