Şanlıurfa'da PKK operasyonu

Şanlıurfa'da PKK operasyonu.19655
  • Giriş : 01.05.2008 / 17:39:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 01:59:38

Şanlıurfa’da, polisin düzenlediği operasyonda, PKK terör örgütüne katılmak isteyen 2 ve örgüte eleman kazandırdığı ileri sürülen 1 kişi yakalandı. 3 zanlı suçlarını itiraf ettikten sonra adliyeye sevk edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

PKK terör örgütünün dağ kadrosuna götürülmesi planlanan bazı kişilerin Şanlıurfa'ya geleceği ve buradan Irak'ın kuzeyine gideceği ihbarını alan polis harekete geçti. İstanbul'dan yola çıkan 2 kişinin Şanlıurfa'da buluşacakları bir kişiyle birlikte Batman üzerinden sınırı geçecekleri bilgisine ulaştı. Dün gece Şanlıurfa otogarından Batman'a gitmeye hazırlanan bir otobüsü durduran polis, kimlik kontrolü yaptı. Kontrolde, ağabeyi Mehmet Altınten'e ait kimliği taşıyan 20 yaşındaki Mustafa Altınten, 19 yaşındaki Süleyman Keskinkılıç ve 14 yaşındaki M.S.E.'yi gözaltına aldı. Zanlılardan M.S.E. yaşı küçük olduğu için Çocuk Polisi Şube Müdürlüğü'ne, diğer iki zanlı ise sorgulanmak üzere Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ne götürüldü.

ESKİ İTİRAFÇI ÇIKTI

Üzerindeki nüfus cüzdanının ağabeyine ait olduğu ortaya çıkan zanlılardan Mustafa Altınten'in, yapılan kontrollerinde eski itirafçı olduğu ortaya çıktı. 2004 yılında terör örgütü PKK'dan kaçarak güvenlik güçlerine sığınan ve pişmanlık yasasından faydalanıp dönen Altınten'in, silahlı eyleme katıldığı için 7 ay cezaevinde yattığı ve serbest bırakıldığı öğrenildi. Bu yıl başında vatani görevini yapmak üzere Amasya'ya giden ve acemi birliğini burada tamamlayan Altınten'in, usta birliği için Artvin'e gitmesi gerekirken firar ettiği ve teslim olmadığı için arandığı öğrenildi. Sorgusunda zor olduğu için askere gitmediğini ve örgüte yeni katılan elemanları Batman'a götürmek üzere görev aldığını belirten Altınten, “2004'te örgütten kaçıp, pişmanlık yasasından faydalandım. Askerden kaçtıktan sonra firarda olduğumu öğrenen bazı örgüt elemanları beni ihbar etmekle tehdit ederek, yeni katılımların kırsala çıkışlarında kendilerine yardımcı olmamı teklif etti. Yakalanarak cezaevine girmek veya askere gitmek yerine bunu kabul ettim. Zaten ilk girişimimizde de yakalandık. Çok pişmanım” dedi.

'BURADA EZİLMEYİN, DAĞDA DİMDİK SAVAŞIN'

İstanbul'da yaşayan ve işsiz olduğunu söyleyen zanlılardan Süleyman Keskinkılıç, PKK terör örgütüne katılması konusunda DTP aracılığı ile tanıştığı Yılmaz isimli kişinin kendisini ikna ettiğini ileri sürdü. Keskinkılıç, ifadesinde şunları söyledi:

“Aslen Diyarbakırlıyım ve uzun yıllardır ailemle İstanbul'da yaşıyoruz. Atölyede düşük ücretlerle çalışan birisiydim. İşten çıkartıldım. Geçtiğimiz günlerde bir kavgadan dolayı mahalleye gelen polislerden dayak yedim. Olayın ardından Bağcılar'daki DTP teşkilatına gitmiştim. Burada sık sık karşılaştığımız ve ismini Yılmaz olarak bildiğim kişiye yaşadıklarımı anlattım. İşsiz oluşum ve son zamanlarda strese girdiğimi bilen Yılmaz bana, polisleri karaladı ve, 'Madem öyle burada ezilme, sırf Kürt olduğu için eziyet edilen halk için savaşan Kürtlerin yanına dağa git ve dimdik savaş' dedi. Ben de bu teklifini kabul ettim. Sonra bir başka kişinin daha benimle Şanlıurfa'ya gideceğini, burada bizi karşılayacak kişinin Batman'a götüreceğini ve oradan da kırsala çıkacağımızı söyledi. Böyle anlaşmaya varmıştık. Şimdi daha sağlıklı düşününce yanlış yaptığı anladım ve çok pişmanım.”

Terörle Mücadele Şubesi'nde sorgulanan Süleyman Keskinkılıç ve Mustafa Altınten ile çocuk polisince ifadesi alınan M.S.E., işlemlerinin tamamlanmasının ardından, 'Terör örgütü üyesi olmak, terör örgütüne eleman kazandırmak, başkasının nüfus cüzdanını taşımak, askerden firar etmek' suçlarından Adliye'ye sevk edildi.

HÜRRİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious