Şanlıurfa'da sıcaklık 46 derece

Şanlıurfa'da sıcaklık 46 derece.16436
  • Giriş : 16.07.2008 / 15:56:00

Afrika sıcaklarının etkili olduğu Şanlıurfa'da sıcaklık 46 dereceyi gördü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Vatandaşlar cami avlusu veya kapılarının önündeki gölgede uyuyarak, çocuklar ise şehir merkezinde kurulan havuzlarda serinlemeye çalışıyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, Türkiye'nin güney, iç ve batı kesimlerinde bu hafta boyunca sıcak hava dalgasının etkisini sürdüreceği belirtildi. Hava sıcaklık değerlerinin Marmara Bölgesi'nde 35, Ege Bölgesi'nde 40, Akdeniz Bölgesi'nde 40, İç Anadolu Bölgesi'nde 38, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 40 derecelerde olacağı tahmin ediliyor.

Sıcak havanın etkisiyle serinlemek isteyen çocuklar şehir merkezinde belediye ait kavşaklarda kurulan fıskiyeli havuzlarda serinliyor. Tehlikeli serinliği gören polis ve zabıta ekipleri ise çocuklara burada yüzmenin tehlikeli olduğu yönünde uyarıyor.
Kalp ve tansiyon rahatsızlığı olanların, yaşlı, hamile ve çocukların öğlen saatlerinde güneşin direkt etkisi altında kalmaması konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, sıcakların da etkisiyle vücutta fazla su kaybı meydana gelmesi sonucu bayılma hissi, bulantı, baş dönmesi gibi sağlık problemleri ortaya çıkabileceğinden, artan sıvı kaybını önlemenin en kolay yolunun günde en az 2-2,5 litre su tüketilmesine özen gösterilmesi olduğunu vurguluyor.

Maden suyu, ayran ve bol su tüketmek sıcak havaların vazgeçilmez içeceği olmasını isteyen uzmanlar, özellikle ayranın hem tuzdan dolayı kaybolan suyu telafi etmesi, hem de zehirlenmelere karşı koruyucu özelliğinden dolayı tercih edilmesini istedi.
Günde 5-6 bardak ayran içilmesinde bir sakınca olmadığını ifade eden uzmanlara göre, sıkılmış meyve suları, bitki ve meyve çayları tercih edilecek içecekler arasında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*