Şanlıurfa'da tarihi eser operasyonu

Şanlıurfa'da tarihi eser operasyonu.13379
  • Giriş : 09.05.2009 / 11:40:00

Şanlıurfa'da bir otomobilde yapılan aramada aralarında, pişmiş topraktan mühür ve bronz insan heykelciğinin de bulunduğu 21 parça tarihi eser ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre, Şanlıurfa İl Jandarma Komutanlığı ekipleri, tarihi eser kaçakçılığı yapıldığı yönündeki bir ihbarı değerlendirerek Mardin'den Gaziantep istikametine giden Batman plakalı özel bir otomobili otoyol gişelerinde durdurdu. Otomobilin içinde yapılan aramada ön sağ koltukta poşet içerisinde karton ve plastik kutular içerisine peçeteyle sarılmış ve aralarında 1 adet baykuş figürlü mermer eser, 1 adet mermer ufak kap, 3 adet cam göz yası şişesi, 3 adet pişmiş topraktan yapılma mühür, 1 adet cam boncuklu kolye, 1 adet bronz insan figürlü kolye, 2 adet altın bileklik, 1 adet biber figürlü altın kolye, 1 adet altın kolye parçası, 5 adet bronz kolye parçası ve 2 adet bronz insan heykelciği olmak üzere 21 parça tarihi eser bulundu.

Eserler Şanlıurfa Müze Müdürlüğü'ne teslim edilirken, olayın şüphelisi olarak gözaltına alınan T.B., F.K. ve A.K. tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*