Şanlıurfa'da trajikomik eğitim

Şanlıurfa'da trajikomik eğitim.14332
  • Giriş : 19.01.2009 / 10:16:00

Yaklaşık yarım saatlik yürüyüşün ardından 1.5 kilometre uzaklıktaki Buldum Köyü İlköğretim Okulu'na ulaşan öğrenciler, burada da tıka basa eğitim görüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Şanlıurfa'nın iki farklı ilçesindeki köylerin traj-ı komik eğitim sorunu insanları çileden çıkarıyor. Bir köyde küçük çocuklar dondurucu soğukta saatlerce yürüyüp kilometrelerce ötedeki okula ulaşma mücadelesi verirken, farklı bir köyde ise yoğun talep nedeniyle yapıldığı ileri sürülen okul eğitime açıldıktan kısa süre sonra öğrenci yetersizliğinden dolayı kapısına kilit vurularak kapatıldı.

Şanlıurfa'nın Harran İlçesi'ne bağlı Kılıçlı Köyü'nde okul olmadığı için öğrenciler, eğitimlerini 1,5 kilometre uzaklıktaki Buldum Köyü İlköğretim Okulu'nda görüyor.

Aynı zamanda AKP Şanlıurfa Milletvekili Abdurrahman Müfit Yetkin'in de doğum yeri olan köyün yaklaşık 60 öğrencisi, okuyabilmek adına adeta işkence yaşadıklarını söylüyor. Soğuk havada üşüyen çocuklar, "Her gün erken kalkıyor ve yola çıkıyoruz. Hava çok soğuk olduğu için okula gitmek istemiyoruz. Bazı günler köpekler üzerimize saldırdığı için korkuyoruz. Köpeklerden bizi korumak için birimizin babası bize eşlik ediyor. Biz de diğer öğrenciler gibi köyümüzde, evimize yakın bir okulda öğrenim görmek istiyoruz. Bizim köyümüze de okul yapılsın" dedi.

Çocuklarının her gün okula yürüyerek gittiğini anlatan köy muhtarı Yasin Denizhan'da, köylerinde okul olmadığı için yıllardır sıkıntı yaşadıklarını belirterek, "Çocuklarımız bu soğukta Buldum Köyü'ne yürüyerek gidiyor. Trafik Kazası olmasından ve köpeklerin saldırmasından korktuğumuz için bir köylü çocuklara okula kadar eşlik ediyor. Köyümüzde bir okul olsa bu sorun ortadan kalkacak. Köyümüzün milletvekili bu isteğimizi çözeceğine dair söz verdi. Milletvekilimiz ve akrabalarının ortak bir arazisi var. Bu araziye okul yapılacağı söylendi, ama bazı sorunlar olduğu söylendi, bunların gidilmesini bekliyoruz" diye konuştu.

Yaklaşık yarım saatlik yürüyüşün ardından 1.5 kilometre uzaklıktaki Buldum Köyü İlköğretim Okulu'na ulaşan öğrenciler, burada da tıka basa eğitim görüyor. Tek derslikli sınıfta bulunan sıralarda 4 ve 5'er kişi oturuyor. Kış nedeniyle kurulan soba ve bilgisayarlar nedeniyle az sayıdaki sıraları tıka basa dolduran öğrenciler, derslerini tamamlamalarının ardından yeniden yarım saat yürüyerek Kılıçlı Köyü'ndeki evlerine ulaşıyor.

KAYMAKAM: ULAŞIM SORUNLARI ÇÖZÜLECEK

Kılıçlı Köyü'ndeki öğrencilerin okula ulaşmak için yaşadıkları zorlukları gazetecilerden öğrenen Harran İlçe Kaymakamı Hasan Yaman, öğrencilerin okula minibüs ile taşıyarak sorunun çözümleneceğini söyledi. Kılıçlı Köyü'nün okul ihtiyacı konusunda kendilerine müracaatta bulunulduğunu ve kendilerinin de bu konuda çalışma başlattığını ve çocukların bundan sonra okula minibüs ile taşınacağını söyledi.

YENİ OKUL EĞİTİM VERMEDEN KAPANDI

Akçakale İlçesi'ne bağlı Yağmuralan Köyü'nün Kalemli Mezrası'nda ise geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan ve 130 bin lira harcanarak bu yıl eğitime açılan tek derslikli ilköğretim okulu ise öğrenci sayısı yetersiz olduğu gerekçesiyle, kapatıldı. Bu yıl başında eğitime açılan ama mevcut öğrenci sayısı 7 ile sınırlı olduğu için mevzuat gereği kapatılan ilköğretim okulu görenleri şaşkına çeviriyor. Tek derslik ve lojmanı ile birlikte yapılan ilköğretim okulunun bu yıl eğitime başladığını anlatan köylüler, "Eğitim yılı başında öğretmen geldi. Çocuklarımızı buraya yolladık. Ancak, daha sonra okulun 10 öğrencinin altında mevcudu bulunduğu için eğitim veremeyeceği söylendi ve kapısına kilit vurularak gidildi. Şimdi çocuklarımız İncedere Köyü'nde bulunan İlköğretim Okulu'nda öğrenim görüyor" dedi.

Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, 2006 yılının Aralık ayında Akçakale Kaymakamlığı'nın talebiyle yapılan okulun yeniden eğitime açılması için çalışıldığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*