Şanlıurfalı şehit annesi: PKK Kürt halkını temsil etmiyor

Şanlıurfalı şehit annesi: PKK Kürt halkını temsil etmiyor.16502
  • Giriş : 14.10.2007 / 09:02:00

Şanlıurfalı Halil Akçakoca'nın annesi Leman Akçakoca, oğlu olmadan 3. bayramını geçiriyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İbrahim Halil'inin resmine bakıp gözyaşı döken acılı anne, "Vatan sağ olsun. Bir tek bayrağımız var ve Rabb'im onu göklerden indirmesin." diyor. PKK terör örgütünün de hiç kimsenin hakkını savunmadığını anlatan anne, "Bunlar Müslümanları birbirine kırdırıyor. PKK terör örgütü, kesinlikle Kürtleri temsil etmiyor" şeklinde konuşuyor.

Akçakoca ailesi, yıllar önce iş bulma umuduyla Şanlıurfa'dan Mersin'e göç etti. Ailenin reisi Hayati Akçakoca, 10 yıl önce şeker komasına girerek hayatını kaybetti. Leman Akçakoca, 3'ü kız 5 çocuğuyla hayat mücadelesi vermeye başladı. Zaman zaman evlere temizliğe giden Akçakoca, bazen de kızlarını yanına alarak tarlalarda çalıştı. Babası öldüğünde 13 yaşında olan ailenin ilk erkek çocuğu Halil Akçakoca da ilköğretimden sonra hızar işine giderek ailesinin geçimine katkı sağlamaya başladı. Zaman su gibi akıp geçti ve Halil askerlik çağına geldi. Yetim büyüyen Halil, annesinin dualarıyla asker ocağına uğurlandı. Ninelerinin, dedelerinin bir parça toprağını korumak için canını verdiği vatanın sınırlarında artık Halil bekleyecekti. Geçtiğimiz yıl gelen acılı haber ise aileyi yıktı. Halil, Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde askerî çöp aracının uzaktan kumandalı mayınla patlatılması sonucu şehit düşmüştü.

'Türk–Kürt, hepimiz kardeşiz'

Anne Leman Akçakoca, oğlunu askere gönderirken gurur duyduğunu anlatıyor. Halil'ini uğurlarken eşinin aklına geldiğini anlatan Akçakoca, "O an gurur duydum. Keşke dedim, babası da oğlumuzu böyle görseydi." diyor. Fidanını koparan ve hain tuzaklarla Mehmetçikleri şehit eden dağdaki terör örgütü üyesi PKK'lılardan 'hainler' diye bahseden Kürt anne Leman Akçakoca, önemli bir tespitte bulunuyor: "Biz kardeşiz. Türk-Kürt diye ayrım olmaz. Bu vatan için hepimizin dedeleri, nineleri can verdi. PKK'nın kimsenin hakkını savunduğu falan yok ve Kürt halkını da kesinlikle temsil etmiyorlar. Dağdaki köpekler birilerinin uşaklığını yapıyor. Onlar bölücü, biz ise Doğuluyuz. Kürt'ün hakkını savunan, askere el kaldırır mı? Geçen hafta şehit edilen askerlerin yarısı Kürt'tü."

Kendilerinin Ay-Yıldız'dan başka bayrakları olmadığını anlatan şehit annesi, evinin önünde 2 yıldır dalgalanan bayrağa baktıkça Halil'ini hatırladığını anlatıyor. Akçakoca, "Milleti bölmeye çalışıyorlar. Kavga çıkarıyor, Müslümanları birbirine kırdırıyorlar. Ancak bir tek Türkiye, bir tek bayrağımız var. O da Ay-Yıldızlı bayrağımız. Ninelerimin sandıklarında bile Türk bayrağı vardı. Şimdi çağırsalar bayrak için teröristlerle savaşırım." şeklinde konuşuyor. Evinde asılı bulunan Türk bayrağı nedeniyle zaman zaman tehdit aldığını söyleyen Akçakoca, başından geçen bir olayı ise şu şekilde anlatıyor: "Geçen gün bir seyyar satıcı geldi. 'Nerelisiniz?' dedi. Ben de 'Şanlıurfa, Suruçluyuz' dedim. 'Siz Suruçlu olamazsınız. Suruçlular bayrak asmaz.' dedi. 'Neden asmazmış? Biz bayrak için can verdik.' dedim. Adam, 'Bizim de şehidimiz var.' deyince dayanamadım, 'Köpekler şehit olamaz. Siz şehitlere kurban olun. Allah size fırsat vermesin. Allah devletimizi başımızdan eksik etmesin.' dedim. Adam çekti gitti."

Hasan Küçük

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious