Şanlıurfa'ya 2. organize sanayi bölgesi

Şanlıurfa'ya 2. organize sanayi bölgesi.13794
  • Giriş : 27.05.2009 / 15:25:00

Şanlıurfa'da, Avrupa Birliğinin (AB) finansal desteğiyle kurulacak, 2. Organize Sanayi Bölgesinin temeli yarın düzenlenecek törenle atılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonundan yapılan açıklamaya göre, AB'nin 21,5 milyon avro tutarında desteklediği proje Şanlıurfa - Gaziantep kara yolunun 25. kilometresinde inşa edilecek.

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ali Boğa ve Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Marc Pierini'nin yanı sıra çeşitli AB üyesi ülkelerin büyükelçilerinin katılımıyla yapılacak temel atma töreninin ardından inşaat çalışmalarına başlanacak.

Projeyle, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunularak, Türkiye'de bölgeler arasındaki farklılıkların azaltılması amaçlanıyor.

Ayrıca, 16 aylık sürede doğal gaz ve elektrik hatlarıyla su şebekesi, atık su arıtma tesisi ve trafik sisteminin kurulması ve 96 hektarlık alanın tüm alt yapısının oluşturulması planlanıyor.

Altyapı inşaatının yanı sıra bölgede rekabet potansiyeline sahip stratejik sektörlerin tespitine yönelik bir sınai kalkınma planı oluşturulmasının da amaçlandığı projeyle Şanlıurfa'ya yönelik ulusal ve uluslararası yatırımı desteklemek, idari, operasyonel ve girişimcilik kapasitelerinin arttırılmasında yerel şirketleri desteklemek, yerel aktörlere, iş dünyasının önde gelen isimlerine ve hükümet temsilcilerine yönelik atölye çalışmaları, eğitim programları ve çalışma ziyaretleri düzenlenmesi hedefleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*