Şans Tanrıçası Tykhe "şans" getirdi

Şans Tanrıçası Tykhe
  • Giriş : 15.07.2008 / 22:41:00

Muğla'nın Yatağan İlçesi'nde, altında bulunan zengin kömür yatakları nedeniyle dünyanın en şanssız antik kenti olarak kabul edilen Stratonikeia'yı, Şans Tanrıçası Tykhe kurtardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antik kentte tesadüfen bulunan Tykhe heykeli, Stratonikeia'nın kaderini değiştirdi. Heykelin bulunmasının ardından antik kentte kömür çıkarma işlemi durdu, üç yıldır beklenen kazı izni çıktı.

Kazılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 110 bin YTL ödenek aktarıldı. Muğla'nın Yatağan İlçesi Eskihisar Köyü sınırları içinde yer alan Stratonikeia Antik Kenti'nde ilk kazıya Prof. Dr. Yusuf Boysal tarafından 1967 yılında başlandı.

Eskihisar Köyü'nün içinde kalan antik kenti bölge halkı da sahiplenerek korudu. Ancak 1980 yılında bölgeye Yatağan Termik Santralı'nın kurulması ve santralin kömür ihtiyacının Eskihisar'daki TKİ'ye ait kömür yataklarından karşılanmasına karar verilmesiyle, antik kent gözden çıkarıldı.

Yatağan Termik Santrali için antik kentin altından kömür çıkarılmaya başlandı. Atılan dinamitlerle antik kentin surları büyük zarar gördü. İş makinelerinin ve kepçelerin dişlerine takılan tarihi eserlerin birçoğu tahrip oldu.

Makinelerinin dişlerinden kurtulan tarihi eserlerin bir bölümü Muğla Müzesi'nde sergilendi. 1980 yılında duran kazılar, arkeologların ısrarları üzerine 2004 yılında Prof. Dr. Çetin Şahin ve ekibi tarafından yeniden başlatıldı. Ancak Prof. Dr. Şahin emekli olunca 2005 yılında kazılar tekrar durdu.

Kömür nedeniyle yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan antik kenti Şans Tanrıçası Tykhe kurtardı. Stratonikeia'da yaklaşık 8 ay önce kömür çıkaran iş makinalarına tesadüfen Şans Tanrıçası heykelinin takılması üzerine antik kentin kaderi değişti.

Yaklaşık 25 santimetre büyüklüğünde, pişmiş topraktan yapılma paha biçilemeyen heykelin bulunmasıyla kömür çıkarma işlemi durdu, 3 yıldır beklenen kazı izni çıktı. Kazılar için Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 110 bin YTL ödenek aktarıldı.

Antik kent ve çevresinde bulunan Osmanlı eserleriyle birlikte koruma projesi hazırlandı. Stratonikeia Antik Kenti'nde 1 Ağustos 2008'de Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bilal Söğüt başkanlığında 50 kişilik bir ekiple kurtarma kazılarına tekrar başlanması kararlaştırıldı.

Kazılara başlamak için hazırlıklarını yaptıklarını belirten Yrd. Doç. Dr. Söğüt "Geçmişte devletin tercihi bu bölgede enerji yönünde olmuş. Bölgede kömür çıkarılırken birçok tarihi eser tahrip oldu. Kurtarılanlar da müzede sergileniyor.

Bu antik kentin en büyük özelliği yanında Osmanlı dönemi eserlerinin de bulunması. Osmanlı döneminden kalma cami, kahvehane ve bakkallar yer alıyor.

Sistemli bir şekilde koruma altına alarak çalışacağız. Kazılarda çıkarılan parçalar bir araya getirilerek hemen kayıt altına alınacak. Burası kültür turizminin kalbi olacak.

Kömür dekupajı da kaydırıldı, bizim kazı yapacağımız bölümden kömür çıkarılmayacak. Bu çok önemli. Stratonikeia'nın şanssızlığı bitti. Antik kentin üstüne güneş doğdu. Şans Tanrıçası Tykhe'nin bunda etkisi olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Stratonikeia Antik Kenti

Karia Kralı Seleukos Nikator tarafından M.Ö. 281-261 yılları arasında bölgede güzelliğiyle ün yapmış Stratonikeia adlı genç bir kız için kuruldu.

Yıllarca bölgenin dini ve askeri üssü olarak kullanılan Stratonikeia antik kentinde 10 bin kişilik tiyatro, binlerce kişinin aynı anda spor yapabileceği alanlar, gladyatör okulları, heykel atölyeleri, dini tapınaklar, sunaklar ve çok sayıda kutsal eser bulunuyor.

Tarihe ışık tutan antik kentte bu zamana kadar yapılan kazılarda 3 binin üzerinde eser bulundu. Geç Roma dönemine ait olan eserlerin arasında en ilginçleri gladyatör heykelleri, parfüm şişeleri, savaş aletleri ve altın takılar yer alıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*