Sansasyon yaratmaya çalışıyorlar!

  • Giriş : 07.11.2006 / 00:00:00

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, AB'nin yarın yayınlayacağı İlerleme Raporu'nun ardından kriz çıkacağı yönündeki yorumları değerlendirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Dışişleri Bakanı Gül, Türk-İtalyan Forumu'nun düzenlediği "Türk-İtalyan İlişkilerinin 150. Yıldönümü: Avrupa Birliği'ne Yönelik Ortak Vizyon" temasıyla düzenlenecek 3. toplantısına katılmak için Roma'ya hareket etti.

Esenboğa Havalimanı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Gül, İtalyan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Massimo D'Allema ile birlikte forumun genel katılımlı oturumunda birer konuşma yapacağını ve ayrıca D'Allema ile İtalyan Dışişleri Bakanlığı'nda ikili görüşmeler gerçekleştireceğini söyledi.

İkili görüşmede Türk-İtalyan ilişkilerini ve ayrıca son dönemde önem kazanan Avrupa Birliği ile ilgili önemli konuları ele alma ve Türkiye'nin görüşlerini aktarma imkanı bulacağını söyledi.

Gül, "Türk-İtalyan Forumu, İtalya ile karşılıklı çıkarlarımızla pekişen işbirliği ve diyalogun da müstesna örneklerinden birini oluşturmaktadır" dedi.

Gül, Türk-İtalyan ilişkilerinin gerek siyasi gerek ekonomik gerekse de diğer alanlarda kuvvetli bir şekilde desteklemekte olduğunu ve Türk-İtalyan ticari hacminin de 13-14 milyar dolarları aşarak 15 milyar dolarlar seviyesine ulaştığını ifade etti. Gül, İtalya'da hükümet değişikliğinden sonra kurulan Romano Prodi hükümeti ile de yakın ilişkiler kurulduğunu ve ilişkilerin iki Akdeniz ülkesinin ilişkilerine yakışır bir şekilde devam etmekte olduğunu dile getirdi. Gül, iki ülkenin Lübnan'da ve Doğu Akdeniz'de beraber çalıştığını belirterek, "Avrupa Birliği'nin önemli ülkelerinden olan İtalya ile ilişkilerin tarihi temellerini dikkate aldığımızda geliştirilmesi için her iki ülke arasında girişimler yapılmaktadır. Bunların en somut örneği ilişkilerimizin 150. yıldönümünde yapılan toplantılardır. İtalya ve Türkiye bu toplantılara önem vermektedir" dedi.

Yarınki İlerleme Raporu'nun ardından müzakerelerin durdurulabileceği ve kriz ihtimalinin sorulması üzerine Abdullah Gül, kriz beklemediğini ifade etti. Gül, "Bu kriz lafları çok sansasyon yaratmak için ortaya çıkarılan laflardır" diye konuştu.

Gül sözlerine şöyle devam etti: "Şüphesiz ki AB-Türkiye ilişkileri önemli bir aşamadan geçmektedir. Tam üyelik müzakereleri başlamıştır. Bu müzakerelerde önemli adımlar atılmıştır. Taramalar çok başarılı bir şekilde bitirilmiştir bütün fasıllarda. Bir fasılda fiili müzakere açılmıştır kapanmıştır. Ve pek çok fasılda da Türkiye'nin pozisyon kağıtları hazırlanmıştır, gönderilmiştir. Biz de biliyoruz ki bu süreç kolay bir süreç değildir."

İlişkilerde inişler, çıkışlar ve zorluklar olduğunu belirten Gül ancak Türkiye'nin bütün bu zorlukları aşma iradesinin mevcut olduğunu söyledi. Gül, "Türkiye sorumluluğunu gayet iyi bilmektedir. Reformlar güçlü bir şekilde devam etmektedir. Bugün TBMM yine reform paketiyle meşguldür. Şu anda TBMM yaz tatilini erken keserek reform paketini geçirmek için olağanüstü toplanmıştır. Zorlukların gayet farkındayız. Tabii ki ilerleme raporunda bir ülkenin fotoğrafı çekilmektedir. Bu fotoğrafta eksikler vardır, noksanlar vardır. Biz de bütün eksikliklerimizi tamamlamış Avrupa Birliği'nin tam üye ülkelerinin de fevkine çıkmışız gibi bir iddiamız söz konusu değildir. Noksanlarımızın farkında olan bir hükümetiz. Noksanlarımızı hızlı bir şekilde tamamlama irademiz vardır. Bunu da karşı taraf bilmektedir. Dolayısıyla zorluklar her zaman olduğu gibi bu dönemde de olacaktır. Ama bunları aşma irademiz yanında karşı tarafın da attığı bütün imzalara sadakatini göstermesi ile aşılacaktır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious