Santoro'nun katili O.A.'da Türk bayrağıyla poz vermiş...!

Santoro'nun katili O.A.'da Türk bayrağıyla poz vermiş...!.21625
  • Giriş : 05.10.2007 / 15:30:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 00:27:56

Rahip Santoro’yu öldüren O.A.’nın 18 yıl 10 ay hapis cezasını Yargıtay onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Her seferinde açıklamalarıyla olay yaratan O.A.’nın babası Hikmet A., cezayı duyunca: “Şoke olduk. Papazın özelliği ne? Müftüyü vursaydı 3 yıl sonra çıkardı” dedi.

Trabzon’daki Santa Maria İtalyan Katolik Kilisesi Rahibi Andrea Santoro’yu, 5 Şubat 2006’da öldüren lise öğrencisi O.A., yargılandığı Trabzon Ağır Ceza Mahkemesi’nde, ‘Tasarlayarak adam öldürmek’, ‘Ruhsatsız silah bulundurmak’ve ‘Genel güvenliği tehlikeye sokmak’suçlarından 18 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Temyiz başvurusunu görüşen Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi de, 18 yıl 10 aylık hapis cezası kararını onadı.

Yargıtay’ın cezayı aynen onaması, kararın bozulacağını düşünen O.A.’nın ailesinde şaşkınlık yarattı. Daha önce de açıklamalarıyla tepki çeken baba Hikmet A., şaşkınlık veren bir açıklama yaptı:

‘Papaz diye bu ceza’

“Şoke oldum, şaşırdım. Danıştığımız avukatlar, cezanın yüzde yüz düşeceğini söylemişlerdi. Kaza oldu. Bizim papaza bir kastımız yoktu. Müftü’yü vursaydı 3 yıl sonra çıkardı çocuk mahpustan. Papazın özelliği neydi? Bizim papazla ne işimiz gücümüz olur? Oğlum zaten pişman. Papazın annesi, kız kardeşi oğlumu affetti de, bizim devletimiz niye affetmiyor? Papaz olduğu için mi?”

‘Bu pozlar cinayeti meşrulaştırıyor!’

O.A., Trabzon E Tipi Kapalı Ceza Evi’nde tıpkı Hrant Dink’in katil zanlısı O.S. gibi Türk bayrağıyla poz vererek çektirdiği fotoğrafları ailesine gönderdi. Babası da fotoğrafları işyerinin duvarlarına astı. Türk bayrağıyla fotoğraf çektirmek ne anlama geliyor? Verilmek istenen mesaj ne? İşte uzmanların yanıtları:

 


Soruşturma açılmalı

* Yücel Sayman (İstanbul Barosu Eski Başkanı): Tecritte olması gereken bir tutuklunun bayrakla poz vermesine neden olanlar hakkında soruşturma açılmalıdır. Bu tür fotoğraflar, benzer olayların yaşanmasını da tetikler. Benzer sosyo-ekonomik ve siyasi görüşte olan gençleri özendirir.

Linç atmosferi yaratır

* Tanıl Bora (Siyaset Bilimcisi): Buradaki vehamet, “milli duygular tahrik olmuş” gerekçesiyle açıklanan her hareketi, cinayeti, barbarlığı meşrulaştırmaya dönük bir tür kampanyanın bizzat devlet kurumları içinden de destek bularak yürütülmesi. Bu tutum, bir linç atmosferini sürekli kılar.

Kin ve nefreti körüklüyor

* Avukat Erdal Doğan (Hrant Dink Ailesi’nin Avukatı): Bayraklı fotoğrafla milliyetçi ve dini duygular kullanılarak, halkı kin ve nefrete sürükleyerek bir cepheleşme yaratılmaya çalışılıyor. Ne amaçla ne için çekildiği bilinmiyor. Tutukevlerinde böyle bir fotoğraf çektirme imkanı yoktur. Bunun basına sızdırılmış olması da amaçlıdır.

9 yıl sonra serbest

YargItay’In kararına göre O.A’nın infaz süresi 10.5 yıl. Normalde 12.5 yılda tahliye olması gereken O.A, Ceza İnfaz Kanunu’nda yer alan bir hükümden yararlanarak, 2 yıl erken tahliye olacak. Bu düzenlemeye göre O.A’nın 18 yaşını doldurduğu güne kadar cezaevinde kalacağı bir gün, iki gün olarak hesaplanacak.

Dosya sırlarıyla kapandı

O.A’ya 2 yıl ceza indirimi getiren düzenleme Aralık 2006’da değişmesine rağmen sanık lehine olduğu için uygulanacak. Bu durumda O.A, sadece 9 yıl sonra, 26 yaşına geldiğinde tahliye edilecek. Yargıtay’ın onama kararı ile birlikte sürpriz bir gelişme olmadıkça dosya sırlarıyla birlikte kapanmış oldu. Santoro cinayeti, Mc Donalds’ın bombalanması, TAYAD’lılara saldırı ve Hrant Dink cinayeti ile gündeme gelen Trabzon’da işlenen önemli cinayetlerden biriydi. Dink cinayetinden sonra ortaya çıkarılan çetenin, tetikçi olarak 17 yaşındaki O. S’yi kullanmaları nedeniyle Santoro cinayeti ile ilgilerinin olup olmadığı tartışılmıştı. İki olay arasında herhangi bir bağlantı kurulamadı. Ancak 16 yaşındaki O.A.’nın Santoro’yu öldürmesine azmettiren olup olmadığı henüz ortaya çıkarılmış değil.

VATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious