Santralistanbul'da ön açılış sergileri

  • Giriş : 24.07.2007 / 09:37:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:55:08

İstanbul’un yeni kültür, sanat ve eğitim merkezi “santralistanbul”da ön açılış sergileri, törenle ziyarete açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Uğur, törende yaptığı konuşmada, üniversite olarak başından itibaren sanata ve sanatçıya bünyelerinde çok geniş yer ayırdıklarını belirterek, “santralistanbul”un, bunun cisimleşmiş bir kanıtı olduğunu söyledi.

“El birliğiyle sürdürdüğümüz macerayı, anlama serüvenini bir adım ileriye taşıyoruz, santralistanbul'un açılışıyla geniş kitleleri de serüvene ortak kılıyoruz” diyen Uğur, bu noktaya, birçok sıkıntı, zorluk ve engeli aşarak geldiklerini, birçok kurum ve kişiden destek aldıklarını kaydetti.

Uğur, Başbakan Erdoğan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Başbakanlık Basın Danışmanı Prof. Dr. Nabi Avcı ve Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç ile Doğuş, Ciner ve Kale gruplarına, projeye verdikleri destek için teşekkür etti.

“Santralistanbul”un ön açılış sergilerinde, Paris'teki Pompidou, Almanya Karlsruhe'deki ZKM ve İspanya Leon'daki MUSAC gibi Avrupa'nın 3 önemli sanat merkezinin koleksiyonlarından alınan eserlerin gezileceğini ifade eden Uğur, “Gerçekten de bünyesinde sanat, kültür ve eğitimi bir arada bulunduracak santralistanbul, gerek büyüklük, gerek vizyon açısından Avrupa ve dünyanın parmakla gösterilecek bir entelektüel platformu” şeklinde konuştu.

SANTRALİSTANBUL
İstanbul Bilgi Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu'nun İstanbul'daki ilk elektrik santrali Silahtarağa'yı, “santralistanbul” adıyla uluslararası bir kültür, sanat ve eğitim platformuna dönüştürdü.

Eylül ayında faaliyete geçecek “santralistanbul”un ev sahipliği yaptığı ön açılış sergilerinde; Fransa'dan Centre Pompidou (Ulusal Sanat ve Kültür Merkezi), Almanya'dan ZKM (Sanat ve Medya Merkezi-Zentrum für Kunst und Medientechnologie) ve İspanya'dan MUSAC'ın (Museo de Arte Contemporaneo de Castilla y Leon-Çağdaş Sanat Müzesi) deneyim ve sanat birikimleri sunuluyor.

Centre Pompidou'nun Yeni Medya Koleksiyonundan yapılan “Çağdaş Bakış Açıları”, ZKM'nin “Dokun Bana İstanbul” adlı seçmesi ve MUSAC koleksiyonundan “Bireyler Arası Bir Yolculuk” başlıkları altında seçilen videoların yer aldığı sergi, 26 Temmuz'a kadar ziyaret edilebilecek.

NTV

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious