Şanverdi: Hataların hesabını soracağız

Şanverdi: Hataların hesabını soracağız.9179
  • Giriş : 18.04.2009 / 15:16:00

BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, Yazıcıoğlu'nun helikopterin düşmesinin ardından arama-kurtarma çalışmalarında bir çok aksaklıklar yaşandığını, yapılanların takipçisi olacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Şanverdi, parti genel merkezinde Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Destici ile düzenlediği basın toplantısında, kazaya ilişkin bazı konuların halen aydınlatılmadığını iddia etti.

Kazaya ilişkin ön rapor hazırlayan Alman kaza kırım ekibinin raporunun kesin hükme varmak için yeterli olmadığını belirten Şanverdi, ''Ön rapor hadisenin ne yüzde 100 sabotaj ne de yüzde 100 sabotaj olmadığını belirtmektedir'' dedi.

Aydınlatılması gereken noktalar için kurumları göreve çağırdıklarını ifade eden Şanverdi, helikopterin yakıt ikmali yaptığı Kahramanmaraş Havaalanı'ndaki güvenlik kameralarının kayıtlarından helikopter ve pilot hareketlerinin incelenmesini, helikopterin kule ile yaptığı görüşmelerin kayıtlarının alınmasını istedi.

Kazanın ardından ''helikopterin bulunduğu, Yazıcıoğlu'nun hastaneye sevk edildiği yönünde kamuoyuna açıklama yapan kamu görevlisinin bu bilgiyi kimden aldığını, bölgeye neden kazanın olduğu gün seyyar baz istasyonu gönderilmediğini ve enkazın bulunmasında neden uydu fotoğraflarından, görüntülerinden yararlanılmadığını'' soran Şanverdi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün helikopterde bulunmadığını söylediği GPS aletinin Alman ekibi tarafından bulunduğunu ancak aletin hafıza kartına ulaşılamadığını savundu.

Şanverdi, kaza sonrası oluşturulan Başbakanlık Kriz Merkezinden sözlü olarak talep ettikleri zincirli kar traktörlerinin ilk gün araziye sevk edilmemesinin, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünün kötü hava şartlarına rağmen VIP yolcusu bulunan helikoptere uçuş izni vermesinin nedenlerinin araştırılmasını istedi.

Enkazın kaldırılmaması ve korunması için içişleri ve ulaştırma bakanları ile görüştüklerini, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğüne resmi başvuru yaptıklarını anlatan Şanverdi, buna rağmen helikopterin kokpit ve ELT cihazının Ankara'ya getirildiğini, Alman ekibin de bu parçaları Ankara'da görebildiğini söyledi.

Şanverdi, ''Olay yerindeki ne valide ne garnizon komutanında ne emniyet müdüründe ne de sivil havacılık personelinde uydu telefonu vardı. Acı olaylara hazırlıksız olduğumuzu gördük, Ankara ile valiliğin irtibatını tesadüfen orada bulunan başka bir vilayetin kaymakamının uydu telefonu ile sağladık. Arama-kurtarma çalışmalarında bir çok aksaklık yapıldı, bunların takipçisi olacağız, hesabını soracağız. Biz bu aksaklıkların, yapılan ihmallerin araştırılmasını istiyoruz'' dedi.

Bir gazetecinin sorusu üzerine de Şanverdi, BBP'nin büyük kurultayının 31 Mayıs 2009 tarihinde ASKİ Spor Salonu'nda yapılacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*