Saomai tayfunu felakete dönüştü

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

Çin'deki Saomai tayfununda ölenlerin sayısı 111'e yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çin Devlet Sel Önleme ve Susuzlukla Mücadele Komuta Merkezi tarafından açıklanan verilere göre Saomai tayfununun vurduğu doğu eyaletleri Cıciang ve Fucien'de şu ana kadar 111 kişi ölürken, tayfun 4 milyon kişiyi etkiledi. Tayfundan zarar gören tarım arazisinin ise 120 bin hektarı geçtiği kaydedildi. Saatte 216 kilometre hızla ilerleyen Saomai tropikal fırtınasının merkezindeki rüzgar hızı saniyede 68 metreyi aştı. Saomai, tayfunundan dolayı 1.5 milyon kişi tahliye edilmişti. Dün gece Cıcian'da metrekareye 50 milimetre yağışın düştüğü kaydedildi.

Adını Vietnamcada Venüs gezegeninden alan Saomai'nin Ağustos 2004'te Cıcian eyaletinde 164 kişinin ölümüne neden olan Rananim tayfunundan daha şiddetli olduğu uyarısında bulunuldu. Saomai'nin ülkenin Cıcian eyaletine inen ve Ağustos 1956'da 3 bin kişinin ölümüne neden olan tayfundan bu yana Çin'i vuran en büyük ve şiddetli tayfun olduğu belirtiliyor.

Çin'de resmi rakamlara göre, Mayıs ile Temmuz ayları arasında hava şartlarına bağlı olarak oluşan olaylarda bin 300 kişi ölmüş, 306 kişi de kaybolmuştu. Prapiroon adındaki 8.tayfun, geçen hafta Çin'de 80 kişinin ölümüne neden olmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious