Saomai'nin bilançosu ağır

  • Giriş : 14.08.2006 / 00:00:00

Çin’in güneydoğusunu vuran Saomai tayfununda ölenlerin sayısı 255’e yükselirken, en az 160 kişi ise kayboldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yetkililer, daha önce 214 olarak açıkladığı ölü sayısının Fucien eyaletinde ölen balıkçıların cesetlerinin bulunmasından sonra hızla arttığını söyledi. 1956 yılındaki tayfundan dolayı 5 bine yakın kurban veren Cician eyaletinde ise ölü sayısının 87’ye çıktığı, kaybolan 52 kişiden halen haber alınamadığı kaydedildi. Cianşi’de ise 2 kişi ölürken, 1 kişinin kaybolduğu bildirildi.

Yetkililer son 50 yıldan buyana Çin’i vuran en şiddetli 8. tayfun olan ve adını Vietnamcada Venüs gezegeninden alan Saomai’nin verdiği ekonomik zararın milyarlarca dolar olduğunu belirtti. Saatte 216 kilometre hızla bölgeyi vuran Saomai tayfunu, çok sayıdaki teknesinin batmasına ve 50 binden fazla evin yıkılmasına neden olurken, tayfundan dolayı 2 milyondan fazla kişi ise güvenli yerlere tahliye edildi.

ÖLÜ SAYISININ BİNE ULAŞMASINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Hong Kong’da yayınlanan South China Morning Post gazetesi ise bölgede yaklaşık bin kişinin öldüğünden endişe edildiğini yazdı. Ancak Çin’in resmî haber Şinhua, sadece 108 kişinin kayıp olduğunu ve kızgın akrabaların denizde kayıp yakınlarını kayıklarla aradıklarını bildirdi.

Yetkililer, afetzedelere gıda ve çadır dahil yardım malzemelerinin dağıtıldığını ve arama ve kurtarma çalışmalarının son hızıyla devam ettiğini bildirdi. Çin’de Saomai tayfunundan önce bu yıl oluşan fırtına, heyelan ve diğer tabii felaketlerde yaklaşık bin kişi hayatını kaybetmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious