Sapanca gölü hizla kirleniyor

  • Giriş : 31.10.2005 / 00:00:00

SAKARYA - Sapanca Gölü'nün hizla kirlenmesi ve Sakarya'nin nüfusunun artmasi, sehirde baska içme suyu kaynaklarinin aranmasini gündeme getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet Su Isleri (DSI) 32'nci Sube Müdürü Abdüsselam Eldemir, bu projenin bir çok faydasi oldugunu belirterek, "Asiri su çekilmemesi ile Sapanca Gölü bir nebze olsun fazla suyunu desarj ederek kirliligi azalacak. Elektrik enerjisi üretilerek katme deger elde edilecek. Bölgedeki tarim arazileri sulanabilecek, suyun kontrol altina alinmasiyla su taskinlari önlenecek." dedi.

Dünyanin suyu içelebilir en güzel 4 gölünden biri olarak bilinen Sapanca Gölü'nü kirlilikten koruyamamanin üzüntüsünü yasadiklarini söyleyen Eldemir, Sakarya bölgesinin içme su ihtiyacini karsilayan Sapanca Gölü kirliliginin tam 40 yildir konusuldugunu, ancak bu güne kadar önlem almada kayda deger bir mesafe alinamadigini bildirdi.

Sapanca Gölü'nün sadece Türkiye'nin degil dünyanin mirasi oldugunu ifade eden Eldemir, "Ne yazik ki Sapanca Gölü geri dönülmez kirlilige dogru hizla ilerliyor. " dedi.

Gölün hemen 2 kenarindan geçen TEM Otoyolu, E-5 karayolu ve diger evsel atiklarin gölü kirletmeye devam ettigini dile getiren Eldemir, suyun çok kiymetli oldugunu vurguladi ve Sapanca Gölü'ne sahip çikilmasi çagrisinda bulundu.

Gölün Kocaeli ve Sakarya olmak üzere 2 il ve 9 ilçe ve beldeye siniri oldugunu ve bir sahibinin bulunmadigini vurgulayan Eldemir, bütün kurumlarin bir araya gelerek Sapanca Gölü'nün kirliliginin önüne geçilmesini istedi.

Kurum olarak suyun kiymetini çok iyi bildiklerinin altini çizen Eldemir, gölden asiri su çekilmesinin de gölün kirlenmesini hizlandiracagini kaydetti.

Eldemir, bu bakimdan Sapanca Gölü'nün yükünü hafifletmek için " Mudurnu Ballikaya Baraj Projesi" hazirlandigini ancak projenin yatirim kapsamina henüz alinmadigini anlatti.

Bu proje hayata geçirildigi taktirde 60-70 yil Adapazari'nda su sorununun yasanmayacagini vurgulayan Elmedir, projenin bir çok avantaji daha oldugunu söyledi.

Eldemir, su bilgileri verdi " Bu baraj projesi ile 4 kazanim birden elde edilecek. Öncelikle kentin içmesuyu ihtiyaci karsilanacak. Asiri su çekilmemesi ile göl bir nebze olsun fazla suyunu desarj ederek kirliligi azalacak. Elektrik enerjisi üretilerek katme deger elde edilecek. Bölgedeki tarim arazileri sulanabilecek,suyun kontrol altina alinmasiyla su taskinlari önlenecek."

Son günlerdeki yagislarla göl suyunun biraz yükseldigini, ancak tahliye kapaklarini açmadiklarini ifade eden Eldemir, önümüzdeki günlerde yagis düsmedigi taktirde su sikintisinin yasanmamasi için bu tedbiri aldiklarini dile getirdi.

Göl suyunun yükselmesi kirliliginin bir nebze olsun azalabilecegini vurgulayan Eldemir, gölde su anda önemlibir yükselmenin söz konusu olmadiginin altini çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious