Sapanca Gölü tehlike altında

  • Giriş : 29.10.2006 / 00:00:00

Dünyanın, suyu içilebilir 4 gölünden birisi olan Sapanca Gölü, önlem alınmadığı taktirde Beyşehir Gölü gibi kuruyacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Su Ürünleri Fakültesi Sapanca Su Ürünleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr.Güven Özdemir, yeraltı sularının bilinçsizce kullanılmasının ve gölü besleyen derelerin kirlenmesi nedeniyle Sapanca Gölü'nü ciddi tehlikelerin beklediğini söyledi.

Sakarya'nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü'nde ekosistemin hızla tahrip olduğunu anlatan İÜ Su Ürünleri Fakültesi Sapanca Su Ürünleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Güven Özdemir, gölün korunması için acil önlemler alınması gerektiğini söyledi. Gölün yeraltı suları ve dere sularıyla beslendiğini vurgulayan Özdemir, yeraltı sularının bilinçsizce kullanılmasının göle giren su miktarını ciddi anlamda düşürdüğünü ifade etti. Yeraltı sularının kaçak kullanılmasına bir de kuraklığın eklenmesiyle bu yıl göldeki su seviyesinin 1 ila 1,5 metre arasında düştüğünü dile getiren Özdemir, göldeki kirlilik nedeniyle bir çok balık türünün de yok olduğunu vurguladı.

Özdemir, şunları söyledi: "Önlem alınmadığı taktirde Sapanca Gölü, Beyşehir Gölü gibi kuruyacak. Sapanca Gölü, Sakarya'nın ve bu bölgenin içme suyu havzasıdır. Bu gölümüz yeraltı suları ve dere suları ile besleniyor. Ama derelerimiz gittikçe kirleniyor. Çevredeki yapılaşmanın ve nüfusun yoğunlaşmasıyla birlikte atık su miktarı artmaktadır. Yeni kurulan yerleşim bölgelerinde kaçak artezyen kuyuları açılıyor. Yeraltı suları bilinçsiz bir şekilde kullanılmaktadır. Yeraltı sularının bilinçsizce kullanımı göle giren su miktarını düşürmektedir. Yeraltı sularına daha fazla önem vermeliyiz. Kaçak kuyuların açılmaması ve kontrol altında tutulması için yetkililer çaba göstermeli. Sapanca Gölü'ndeki kirlenme gün geçtikçe artıyor. Bunun sebebi çevreden gelen atık sular. Alüvyonların hızla gölü doldurması. Gölde bilinçsizce avlanma var. Bu nedenle eko sistem dengesi bozuluyor. Nehirde motorlu araçlar da kullanılmakta ve göle petrol ürünleri karışmaktadır. Bunun için kontrollerin artırılması gerekiyor. Eko sistem bozuldukça göl ölecek. Daha önceden 20 civarında olan balık türü oldukça azaldı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious