Sapanca Gölü yine kızardı

  • Giriş : 20.02.2007 / 00:00:00

SAPANCA Gölü'nde, 2 hafta önce mevsimsel değişikliğe bağlı alg patlamasından sahil şeridinde meydana gelen kızıllık, yine ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sapanca Gölü'nün sahil şeridi, bu sabahtan itibaren yine kızıl renge büründü. Rüzgarın da olmaması nedeniyle kızarıklık saatlerce sahilde kaldı. İlçe halkı kızarıklığın olduğu bölgeye gelerek meraklı gözlerle bu görüntüyü izledi. Bu sırada bazı Sapancalılar, “Göl elden gidiyor” diye tepkilerini dile getirdi. Gölde 2 hafta önce de 10 metrelik sahil boyunca kıyı şeridinde kızıllık ortaya çıkmış, inceleme yapan İstanbul Üniversitesi Kurtköy Su ürünleri Fakültesi'nden görevli Doç. Dr. Meriç Abay Yardımcı ve Doç. Dr. Erdoğan Güven, numune alıp değerlendirme yapmıştı.

Tespitlerde, sahil kesiminde görülen kızıllığın, mevsimsel değişiklikler ve göl içerisindeki sıcaklık farkından kaynaklandığı sanılan alg patlaması olduğu görüşüne varmıştı. Genellikle göllerde bahar ayı başında görülen alg patlamasının, hava sıcaklığının mevsim normallerinin üzerinde seyretmesinden dolayı bu yıl erken meydana geldiği belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious