Sapanca'nın suyuna da para alacak

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

Yuvacık Barajı'ndaki kuraklığı çözmek için Sapanca'dan 30 milyon YTL'ye bir hat çekilerek Yuvacık'a su akıtılacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kocaeli'nin 100 yıllık su ihtiyacını karşılayacak denilen ve 2014 yılına kadar Türk Hazinesi'ne maliyetinin 4.5 milyar doları bulması beklenen Yuvacık Barajı'ndaki skandallar bir türlü bitmiyor. Yuvacık'ta yaşanan su sorununun bir daha tekrarlanmaması için Sapanca Gölü'nden Yuvacık'a bir boru hattı döşenmesi gündemde. Yaklaşık 30 milyon YTL'ye mal olacak bu boruyu 2007 yılının ağustos ayına kadar yetiştirmeye çalıştıklarını ifade eden Kocaeli Belediye Başkanvekili İlyas Şeker, "Biz İngiliz Thames Water'e, bu sorunun aslında kendilerinden kaynaklandığını ve yılda 142 milyon ton su vermedikleri halde parasını aldıklarını söyleyerek, 'boruyu döşeyin helalleşelim' dedik. Ama bize küstahça, 'biz böyle bir yatırım düşünmüyoruz' dediler. Mecburen vatandaşlarımız sıkıntıya düşmesin diye bu hattı biz döşeyeceğiz. Yuvacık'ta su kalmadığı zaman Sapanca'dan buraya su basacağız' dedi. 'Peki Sapanca Gölü'nden sizin buraya basacağınız su karşılığında da para ödeyecek misiniz?' sorumuza Şeker şu dudak uçuklatan yanıtı verdi: "Biz bu suyu size satalım diyoruz, ama onlar ana sözleşmelerindeki maddelere sığınıp almayacağız diyorlar. Biz de mecburen parasız verip, sonra aynı suyu Yuvacık'tan alırken para verceğiz. Ne yazık ki sözleşmeler yüzünden hangi adımı atsak önümüz tıkanıyor. Yapacak bir şey yok."

'TAM İNGİLİZ OYUNU'
Günde 350 bin tonluk su ihtiyacı olan Kocaeli'nin şu anda 50-60 bin ton suyu İSKİ'den temin ettiği, Yalova ve Gökçedere'den 30 bin ton su aldıklarını belirten Şeker, eski yerel kaynakları da devreye sokarak günlük su teminini 200 bin tona çıkardıklarını belirtti. Halen 150 bin ton açığın olduğunu dile getiren Şeker, "Yuvacık Barajı'ndan şu anda bir damla su alamıyoruz. Bizi uyardıklarını söylüyorlar. Doğru, uyardılar ama bu tam bir İngiliz oyunu. Bize kasım sonunda bir yazı yazdılar ve barajda 10 Aralık gününe kadar su kaldığını bildirdiler. Biz de yazı ile bize bu suyu veremeyeceklerini bildirmelerini istedik. Ama yılda 142 milyon metreküp su vermeleri gerektiği için siz kısıtlamaya gidin dediler. Kendileri sorumlu olmak istemedikleri için olayı bize yıkıp bizi sorumlu gibi gösteriyorlar" diye konuştu. Şeker, DSİ'nin raporlarında Yuvacık Barajı'nda istenilse bile 142 milyon metreküp suyun tutulamacağının tespit edildiğini de anımsatarak, "Bunun için barajın 10 metre daha yüksek yapılması gerekirken bu yapılmamış" iddiasında da bulundu.

Bugüne kadar 142 milyon metreküp su hiç kullanılamadı
Yıllar...........Alınan su (milyon metreküp)
1999.............55
2000.............96
2001.............101
2002.............107
2003.............110
2004.............111
2005.............115
2006.............112*

*Bugüne kadar alınan su miktarı. 2006 yılı toplamı için şirketten 128 milyon m3 su istenmiş


Yargıya gitmek bile mücbir sebepmiş!

Yuvacık Barajı'nda yatırımcı ve işletmeci şirketler öyle bir sözleşme yapmışlar ki; devletin, Hazine'nin nefes alacak payı kalmamış. Göreve geldiklerinde Yuvacık Barajı ile ilgili sözleşmeyi tek tek incelediklerini ifade eden Kocale Belediye Başkanvekili İlyas Şeker, "Sayın Sefa Sirmen bu sözleşmeye imza atarken bu maddeleri görmedi mi? Bu vatana, bulunduğu kuruma ihanettir" dedi. Şeker'in verdiği bilgiye göre 1995 yılında imzalalnan ana sözleşmenin 8/2-j maddesinde, "Barajın ham su çıkış ağzında ham su eksikliği mücbir sebeptir" denildi. Şeker'e göre bunun anlamı barajda su yoksa şirketin bunu mücbir sebep olarak gösterip su verme mecburiyetinden kurtulması demek. Bir diğer dudak uçuklatan madde ise 8/2-f'de yer alıyor. Burada, "Herhangi bir Türk yargı mercisinin bu anlaşma tarihinden sonra verdiği karar, emir, hüküm ve kaideler mücbir sebeptir" ifadesi yer alıyor. Bu da Yuvacık konusunda mahkemelerin bile önünü tıkıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious