Saraçoğlu'nda çete kardeşliği

Saraçoğlu'nda çete kardeşliği.19290
  • Giriş : 29.06.2009 / 16:36:00

Sakarya'daki bazı kamu arazilerinin ihalesine fesat karıştırıldığı ihbarı üzerine başlatılan soruşturma tamamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kamu arazilerini yağmalamak için ittifak yapan iki ayrı suç örgütünün, kamu yöneticileriyle işbirliğine girdikleri, ihale şartnamelerini kendi istekleri doğrultusunda hazırlatarak haksız kazanç elde etmeyi planladıkları öne sürülüyor

İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Hikmet Usta'nın baktığı davanın iddianamesi de hazırlandı. Davada sanıklar arasında Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı Başkanı Aziz Yılmaz ve Fenerbahçe'nin yeni Sportif Direktörü Aykut Kocaman'ın kardeşi Erkut Kocaman da yer alıyor. Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı'nın çete faaliyetlerinde kullandığı iddia edilirlen Aziz Yılmaz ve Erkut Kocaman'ın da "çıkar amaçlı suç örgütü üyesi olmak" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapsinin istenmesi bekleniyor.

ÇETELERİN KARDEŞLİĞİ

Habertürk'ün haberine göre, soruşturma sonucunda kamu arazilerini yağmalamak için bir araya gelen iki ayrı suç örgütü olduğu belirtilerek şu tespitler yapıldı: "Sakarya'da Şirinler Çetesi olarak bilinen Özer Şirin ve Volkan Şirin ile eski Sakarya Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Keramettin Uçak, ortağı Özgür Balcan, Bedri Ayhan, Şaban Kurtuluş ve adamlarında oluşan organize suç grubu, Ali Kaplan ve adamlarından oluşan bir diğer suç grubu ile aynı çatı altında toplanarak, Sakarya'daki faaliyetlerini birlikte sürdürme kararı almışlardır. Bu amaçla, İTİMAT- .... Gayrimenkul Danışmanlık ve Sakarya Grup misimli şirketler kurmuşlardır. Söz konusu oluşum, Sakarya'daki kamu kurum ve kuruluşlarına ait satışa sunulacak arazilere göz koymuştur. Bunun için kamu yöneticileri ile işbirliğine girmişler ve ihale şartnamelerini haksız bir şekilde ekonomik gelir elde etmeyi planlamışlardır."

ÖRGÜTÜN "SİLAHLI GÜCÜ"

Ali Kaplan liderliğindeki örgütün, Adapazarı Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Mülayim ve yönetim kurulu üyeleriyle hareket ettiği belirtilirken sanıklara şu suçlamalar yöneltiliyor:

"Örgüt, APEK'e ait şehir merkezindeki 200 dönümlük arazi ile Adapazarı Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın uhdesindeki yine şehir merkezindeki Zirai Donatım Fabrikası'na ait araziye yapılacak Kent Park Projesine ilişkin ihaleye müdahale etmeye çalışmıştır. Şirinler Grubu ile tek çatı altında birleşerek güçbirliği yapan Ali Kaplan, yeni örgütün lideridir. Ancak kum ocağı işletmeciliği yapan Musa Genç, örgütü finanse eden arka plandaki liderdir. Ali Kaplan son zamanlarda ekibini daha güçlü kılabilmek için silah taşıma yetkisine sahip emniyet ve ordun mensubu kişileri örgütüne kazandırmıştır. Bu nedenle emekli polis memuru Zekayi Abacı ve Edremit İlçe Jandarma Karakolu'nda görevli Başçavuş Hüseyin Durdu örgüte silahlı güç oluşturmuştur"

VAKIF ÇETEYE MEKAN OLDU

Soruşturmada, Aziz Yılmaz'ın, "çıkar suç örgütü ile ilişki kurarak, örgütün erine mekân temin etmek kaydı ile /erdiği" öne sürüldü: "Yapılan teknik istihhari çalışmalar sonucunda, çete liderleri Ali Kaplan ve Musa Genc'in, Fenerbahçe Spor Kulübü'nde yöneticilik yapmış, halen Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı ve bir gazetenin köşe yazarlığını yapmakta olan ve aynı zamanda Sakaryalı olduğu bilinen Aziz Yılmaz ile geçmişe de dayalı iyi dostluklarının bulunduğu tespit edilmiştir. Yılmaz ve Kaplan, bu soruşturma safhasında yakın ilişkiler içerisinde olduğu gibi bir zamanlar Sakarya'da yapılması planlanan Kent Park projesinde de, kendileri arka planda olmak kaydıyla Aziz Yılmaz üzerinden ihaleye girmeyi planladıkları söz konusudur. Aziz Yılmaz'ın, Ali Kaplan ve Musa Genç ile iyi ilişkiler içinde olması, faaliyetlerinden de haberdar olduğunu göstermekte olduğu gibi, örgütün İstanbul'da gerçekleştirmek istediği birtakım faaliyetler için de özellikle kendisinin bilgisi dahilinde, zaman zaman da katılımıyla, Fenerbahçe Şükrü Saraçoğlu Stadı'nın altında bulunan Birleşik Fenerbahçeliler Vakfı'ndaki ofisini kullandırdığı tespit edilmiştir."

İTİRAF GİBİ İFADE

Soruşturma kapsamında savcıya ifade veren Aziz Yılmaz, vakıf merkezini çete faaliyetle! I için kullandırdığı suçlamalarını reddetmedi Yılmaz, son zamanlarda vakfın diğer üyeleri] ün rahatsızlık duyması üzerine, çete yöneticilerine babasının Kadıköy Moda'daki işyerini kullandırdığını beyan etti. Savcı, Yılmaz'ın ifadesini, 'itiraf olarak yorumladı ve şöyle dedi 'Yılmaz ifadesinde, Ali Kaplan ve Musa Genc'i uzun zamandır tanıdığını, hatta Genc'in çocukluk arkadaşı ve kapı komşusu olduğunu, ayrıca 'çete lideri' olarak tanınan Şenol Acar ve Alaatti 11 Bayraktar isimli şahısların da dostları olduğunu söylemiştir. Kaplan'm zaman zaman kendisine Adapazarı'ndaki yatırımlarına girmeyi teklif ettiğini ancak maddi durumu elverişli olmadığı için bu teklifleri kabul etmediğini anlatmıştır, örgüte mekân temin etme konusuyla ilgili olarak ise, Kaplan'ın İstanbul'da takip ettiği işlerinin olduğunu ancak bu şehirde işlerini yapacağı bir mekânlarının olmaması nedeniyle ve aynı zamandıı kendisini kariyerinden de istifade etmek üzere, toplantılarını, görüşmelerini, başkanı olduğu vakfa ait ofisinde gerçekleştirmesine müsaade ettiğini itiraf etmiştir. Ali Kaplan'm, kendisine ait vakıftaki ofisinde şeker fabrikası arazisinin satışıyla ilgili olarak Zeynep Özal, Şenol Acar ve daha birçok kişiyle görüşmelerini gerçekleştirdiğini, bu görüşmelerin bir kısmında kendisinin de bulunduğunu itiraf etmiştir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*