Saraçoğlu'nda rant kavgası

  • Giriş : 16.02.2007 / 00:00:00

Fenerbahçe ile AZ Alkmaar takımları arasında oynanan UEFA karşılaşmasının ardından çıkan kavganın, rant yüzünden meydana geldiği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cezaevinde bulunan S.P. isimli şahsın da talimatlarıyla iştirak ettiği olayda, Fenerbahçeliler Derneği'nin internet ortamından elde ettiği 300 bin doları sahiplenmek isteyen fanatik grupların, çıkan kavgadan sorumlu oldukları öne sürüldü.

Kadıköy Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'nda dün akşam Fenerbahçe ile AZ Alkmaar takımları arasında oynanan maç sonrası çıkan olaylar, bir rant kavgası iddiasını gündeme getirdi. İddiaya göre, yaklaşık 2 yıl önce klüp resmi derneklerinin, holiganlaşmanın önüne geçilmesi amacıyla kapatılmasının ardından gayri resmi dernekler açıldı. Genç Fenerbahçeliler Derneği'nin internet satışları sayesinde yıllık kazancının 300 bin dolar civarında olduğu ve gayri resmi dernekler tarafından bu paranın rant olarak görüldüğü, sahiplenilmek istendiği iddia edildi.

700-800 kişilik fanatik bir grubun söz sahibi olan Dede İsmail lakaplı İsmail Dalkıran'ın, Kulüp Başkanı Aziz Yıldırım ile görüştüğü ve başında Sefa lakaplı Nihat Özpolat'ın bulunduğu grubun, maçlarda küfür etmediğini söylediği, bu grubun silinmesi halinde kendisinin küfür ettirebileceğini söylediği ileri sürüldü. Yıldırım'ın, olaya müdahil olmaması üzerine de Sefa ile arkadaş olan ve 1200 kişilik başka bir fanatik grubun başında yer alan İbrahim Gümüştekin'e, beraber çalışma teklifini götürdüğü ileri sürülüyor.

Gümüştekin'in bu teklifi, cezaevindeki S.P.'den aldığı talimatla reddetmesi üzerine Dede İsmail'in, adamlarını toplayıp dün akşam oynanan maç için Şükrü Saraçoğlu Stadyumu'na giden Sefa'nın adamlarının hedef alındığı öne sürüldü. Ancak durumdan haberdar olan Sefa'nın da çok sayıda adam toplayarak, hatta tribün cezalısı olmasına rağmen stada girmeyi başardığı da iddialar arasında yer aldı.

Dede İsmail'in adamlarının baskınıyla başladığı ve Sefa'nın adamlarının hazırlıklı olarak karşı koymasıyla başladığı ileri sürülen olay sırasında bir ağır 4 kişinin bıçakla yaralandığı öğrenildi. Yaralananlardan Mehmet Şirin Bağrıyanık'ın, Dede İsmail'in, Cemal Bayrak, Uğur Özdikmen ile Süleyman Dinç'in ise Sefa'nın adamları olduğu öğrenildi.

Polis, yaralama olayının ardından 14 kişiyi, yaralamalı kavgaya karıştıkları iddiasıyla yakalayarak gözaltına aldı. Sefa lakaplı Nihat Özpolat'ın da gözaltına alındığı, aynı grubun üyesi olan 26 yaşındaki Savaş Gül'ün de elinde bıçakla yakalandığı öğrenildi.

Asayiş Şube Müdürlüğü'nde gözaltınada bulunan 14 zanlının, işlemlerinin tamamlanmasının ardından Kadıköy Adliyesi'ne sevk edileceği öğrenildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious