Saran'dan Obama'ya önemli mesaj

Saran'dan Obama'ya önemli mesaj.9165
  • Giriş : 13.08.2008 / 12:52:00

Sadettin Saran, ABD Başkan adayı Obama ile görüşüp Ermenilerin sözde soykırım iddiaları için önemli bir mesaj verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

ABD'nin Demokrat Parti'li başkan adayı Barack Obama, Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve Avrupa'daki temaslarının ardından, Washington eyaletinde pekçok üst düzey işadamı ile biraraya geldi. Bu toplantıya katılan Sadettin Saran, Barack Obama ile Türkiye-ABD ilişkilerini konuştu. Başkan adayı ile ilgili gözlemlerini anlatan Saran, Obama'nın Ermeni tezleri ve Irak politikası konusunda tutumunun belli olduğunu söyledi ve bu konuda Obama'ya anlattıklarını şöyle özetledi:

“Ermeni'lerin iddiası olan sözde soykırım için kararı siyasetçiler vermemeli. Tarihçiler ve ilim adamları bu konuda ortak bir çalışma yapmalıdırlar. Ermenilerin Türkleri katlettiklerine dair Türk arşivlerinde de belgeler vardır."

Başkan olması halinde ABD'nin dış politikasının nasıl olacağına dair ipuçları veren Obama; “Türkiye'nin kilit bir rol üstlendiğini, geçmişte olduğu gibi gelecekte de iki ülkenin stratejik ortaklığının süreceğini” ifade etti.

Irak'ın geleceği ABD seçimlere bağlı

Barack Obama'nın, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı senatör John McCain'in tersine başkanlık seçimlerini kazandığı takdirde Irak'taki Amerikan askerlerini 16 ay içinde çekmeyi taahhüt ettiğini hatırlatan Saran, “Irak'ın toprak bütünlüğü korunmalıdır. Türkiye için önemli bu iki konuda Obama ve McCain farklı tutum alıyor. Bu da her durum için bir plan oluşturmamız gerekliliğini ortaya koyuyor. Türk diplomasisi bunu dikkate alarak politika üretmelidir” dedi.

Türkiye yeterince aktif değil

Barack Obama'yla görüşmesi ardından yaptığı açıklamada Sadettin Saran, Türkiye'nin güçlü ve haklı olduğu konularda bile yeterince lobi yapamadığını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*