Şarap safra taşının oluşumunu engelliyor

Şarap safra taşının oluşumunu engelliyor.12291
  • Giriş : 01.06.2009 / 18:33:00

İngiltere'nin Norwich şehrinde bulunan Doğu Anglia Üniversitesi gastroentoloji uzmanı Dr. Andrew tarafından yapılan bir araştırmaya göre, günde bir bardak şarabın 'safra taşı' oluşumunu engellediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Safra taşlarının kalıtsal faktörlere, vücut ağırlığına, safra kesesi hareketine ve yanlış beslenmeye bağlı olduğunu belirten Dr. Andrew, dünyada her 10 kişiden birinde bu taşların görüldüğünü belirtti.

Doktorun 25 bin 639 kişi üzerinde yaklaşık 10 yılı aşkın süredir yürüttüğü çalışmada, günde bir bardak şarap içen grubun üçte birinde safra taşlarının oluşmadığı görüldü.

Yaptıkları araştırmada safra taşlarının oluştuğu insanlara diyet ve egzersiz yaptırdıklarını belirten doktor, "Daha önceki yıllarda yaptığım çalışmalarımda şarabın 'safra taşları'na iyi geldiğini biliyordum ama ne kadar tükletilmesi gerektiğini bulmalıydım. Yaptığım bu araştırma sonucunda günde bir bardak (175ml) şarap tüketilmesinin yeterli olduğunu gördüm. Özellikle kadınlar günde 2 bardağı geçmemeli" şeklinde konuştu.

GAZETEPORT

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*