Sarar: Krizden yara almak istemiyor

Sarar: Krizden yara almak istemiyor.9585
  • Giriş : 07.03.2009 / 11:27:00

Sarar Şirketler Grubu Başkanı Cemalettin Sarar, bu krizden ancak üreterek, üretileni de satarak çıkabilineceğini belirterek, ''Şu da bir gerçek ki krizden yara almadan çıkmak zor'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Merkezi Eskişehir'de bulunan Sarar Şirketler Grubu Başkanı Cemalettin Sarar, bu krizden ancak üreterek, üretileni de satarak çıkabilineceğini belirterek, ''Şu da bir gerçek ki krizden yara almadan çıkmak zor'' dedi.

Cemalettin Sarar, yaptığı açıklamada, devam eden küresel ekonomik krizin dünyanın önde gelen kuruluşlarını iflas ettirdiğini, bazılarını da iflasın eşiğine getirdiğini belirterek, krizin 2010 yılına kadar devam edeceğini tahmin ettiklerini kaydetti.

Türkiye'nin diğer ülkelere oranla krizlere alışık olduğunu ifade eden Sarar, şöyle konuştu:

''Türkiye bedelini ödeyerek birkaç kriz atlattı. Dolar ve avro'nun bir gecede 3-5 kat arttığına şahit olduk. O günleri atlattık. Bu krizi de atlatırız. Dünyayı saran bu krizden en az zararla kurtulmaya çalışıyoruz. Kar marjımız yüzde 3'lere, 5'lere kadar düştü. Stokları tüketmek için sürekli indirim, kampanya düzenliyoruz. Reklama daha fazla yöneldik. Bu yıl Türkiye ve dünyanın çeşitli ülkelerine toplam 30 mağaza açacağız. Krizi fırsata çevirmek için yeni pazarlar arıyoruz. Kanada ile ilgili projelerimiz var. Şartları zorlayarak üretimi devam ettirmek istiyoruz. Bu krizden ancak üreterek, ürettiğimizi de satarak çıkabiliriz. Şu da bir gerçek ki krizden yara almadan çıkmak zor.''

''DOLAR GERÇEK DEĞERİNİ BULMAYA BAŞLADI''

''Kriz ne zaman bitecek, bundan sonra neler olacak, dibe vurduk mu?'' gibi sorulara cevap vermenin çok zor olduğunu anlatan Sarar, ''Yarın ne olacak kimse bilemez. 10 ayrı sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bugün itibariyle üretime ara verme, işçi çıkarma söz konusu değil. Üretilen malı daha az kar etsek de satmaya çalışıyoruz. Malı satamazsak işçi çıkarmak zorunda kalacağız. O zaman az adamla çok iş yapacağız'' dedi

Sarar, uzun süredir doların belli bir seviyede kaldığını, olması gereken düzeyde bulunmadığını belirterek, ''Dolar gerçek değerini bulmaya başladı. Hammadesini ithal ederek üretim yapan firmalar bundan olumsuz etkilenecektir. Ancak bir de işin gerçeği var. Doların gerçek değerinin 1,85 lira olması gerekir'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*