Saray 150 yaşında

  • Giriş : 08.07.2006 / 00:00:00

Dolmabahçe Sarayı'nın açılışının 150. yıldönümü kutlandı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dolmabahçe Sarayı'nın açılışının 150'inci yılı Has Bahçe'de düzenlenen törenle kutlandı. Törende konuşan Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç, ''Bizim dünyada söz sahibi olacak kadar büyük devlet olma hedefimiz vardır. Halkıyla, tarihi ile kültürüyle barışık, etrafına mutluluk ve refah yayan bir devlet olma hayalimiz vardır. Bizim çocuklarımıza gurur duyacakları, ailesi gibi sahip çıkacakları bir devlet bırakma hayalimiz vardır.'' dedi.
Osmanlı İmparatoru Sultan Abdülmecit tarafından Ermeni ustalar Balyan kardeşlere yaptırılan Dolmabahçe Sarayı, 13 yıl süren inşa çalışmalarının ardından 1856 yılında kullanıma açıldı. 2006 yılının Dolmabahçe Sarayı'nın 150'inci kuruluş yıldönümü olması nedeniyle Milli Saraylar Daire Başkanlığı'nca bir dizi etkinlik düzenlendi. Bu kapsamda "Dolmabahçe Sarayı 150'inci Yıl Kutlama Gecesi" çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Has Bahçe'de düzenlenen ve TBMM Başkanı Bülent Arınç'ın ev sahipliği yaptığı törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul Milletvekili Egemen Bağış, İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Büyükşehir Başkanı Kadir Topbaş ile çok sayıda davetli katıldı.

Yemekli gecede önde gelen sanatçılar eserlerini seslendirdi. Gecede Emel Sayın, Ahmet Özhan, Erol Büyükburç, Berkant, Belkıs Özener, Zara, Ayten Alpman gibi sanatçılar sahne aldı.

Törende ev sahibi olarak bir konuşma yapan TBMM Başkanı Bülent Arınç, "Saray Osmanlı'da ilk değişim rüzgârlarının estiği yerdir." dedi. Arınç, "Yeni bir arayışın, yeni bir reform döneminin, yeni başlangıcın merkezidir saray. 150 yıl boyunca 3 ayrı sistemine, padişahlık, monarşik parlamenter sistem ve en son cumhuriyetin tanığıdır. 6 padişah, 1 halife ve 2 cumhurbaşkanına ev sahipliği yapmıştır. Sarayın duvarları bir imparatorluğun yıkılışına ve genç bir cumhuriyetin doğuşuna şahitlik etmiştir. İmparatorluktan cumhuriyete geçişin tanığıdır. Bugün en sancılı değişimlerin yaşandığı 150 yılın şahidi bir mekanda bulunuyoruz. Geçmişimizin tüm hatıralarını taşıyan, gurur duymamız gereken, ders almamız gereken olayları bize gösteren bir mekândır." şeklinde konuştu.

Hayallerinin ve hedeflerinin büyüklüğüne dikkat çeken TBMM Başkanı Arınç, ''Bizim dünyada söz sahibi olacak kadar büyük devlet olma hedefimiz vardır. Halkıyla, tarihi ile kültürüyle barışık, etrafına mutluluk ve refah yayan bir devlet olma hayalimiz vardır. Bizim çocuklarımıza guru duyacakları, ailesi gibi sahip çıkacakları bir devlet bırakma hayalimiz vardır.'' ifadelerini kullandı.

Bu toprakların 150 yıl evvel olduğu gibi tüm milletlerin, kültürlerin, dinlerin bir arada yaşayabileceğini gösterecek gelenekleri olduğunu belirten Arınç, ''Bu gelenekleri yeniden canlandırmak ve dünyanın bugün yaşadığı medeniyetler arası çatışmaya panzehir olduğumuzu herkese anlatmamız gerekir. İstanbul'un tüm tarihi mekânları bizim canlı tanıklarımızdır." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious