'Saray Porselenleri' Dolmabahçe'de

  • Giriş : 08.05.2007 / 00:00:00

Dolmabahçe Sarayı'nın açılışının 150'nci yıl dönümü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen '150 Yılın Sessiz Tanıkları: Osmanlı Saray Porselenleri Sergisi' açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sergide 18'inci yüzyıl başlarından 20'nci yüzyılın başlarına kadar Türkiye'nin porselen tarihinin geçirdiği evreler ziyaretçilerle paylaşılıyor.

Milli Saraylar Daire Başkanı Cemal Öztaş, serginin 150 yılın izlerini taşıdığını, bugüne kadar gün yüzüne çıkmamış çok değerli porselenlerden oluştuğunu söyledi.

Öztaş, aralarında Avrupa porselenlerinin de bulunduğunu eserlerin her birinin tarihe tanıklık etmiş objeler olduğunu belirtti.

Milli Saraylar Bilim Değerlendirme Kurulu Başkanı ve Kadir Has Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Vildan Alptekin de Türkiye'nin doğal ve kültürel değerlerinden daha büyük zenginliğinin bulunmadığını, son 4 yılda da Milli Sarayların geçmiş 30 yılın atılımını yaptığı söyledi.

Alptekin, Dolmabahçe Sarayı'nın da dünya standartlarında bir müze haline getirildiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Öztaş ve Prof. Dr. Alptekin, serginin açılışını yaptı.

Milli Saraylar Porselen Koleksiyonu'ndan seçilmiş 100 porselenin yer aldığı sergi, 12 Haziran tarihine kadar açık kalacak.

Sergi, pazartesi günleri hariç diğer günler ziyaret edilebilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious