Saraya karşı hanedan yemeği

Saraya karşı hanedan yemeği.9386
  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İstanbul’da buluşan Osmanlı soyundan gelen 120 kişi önceki Çırağan ve Dolmabahçe Sarayları’na bakarak yemek yedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Osmanlı’nın yaşayan son mensuplarından, Sultan Abdülmecid'in torunu, Osman Selahattin (Vasıf) Osmanoğlu, hanedan mensupları için annesinin ve babasının doğdukları yer olan Çırağan ve Dolmabahçe Sarayları’nın tam karşısında yer alan Üsküdar Sözbir Royal Residence Hotel'de yemek daveti düzenledi. Mekan seçiminde, muhteşem bir Osmanlı koleksiyoncusu olan ve tüm hatlarıyla Osmanlı'yı yansıtan bir otel ve sahibi çok yakın dostu Serdar Sözbir'in Osmanlı'ya olan hayranlığının etkin olduğunu belirten Osman Selahattin Osmanoğlu "Oteldeki tüm tablolar ve objelerin Osmanlı İmparatorluğu'nun çizgilerini taşıması, 120'ye yakın, farklı ülkelerde yaşayan hanedan mensubu prens, prenses ve şehzadeleri bir araya getiren bu yemek için, tercih sebebimdir" dedi.

SULTANAHMET’İ SEVİYORLAR Osman Selahattin Osmanoğlu'nun çocukları Şehzade Murat ve Selim Osmanoğlu da davete eşleriyle birlikte katıldılar. Murat ve Selim Osmanoğlu kardeşler Türkiye'ye her fırsat bulduklarında geldiklerini ve en çok Sultanahmet'e gitmeyi sevdiklerini söylediler. Buradayken Cuma namazlarını kaçırmayan kardeşler, babaannelerinin de türbesinin bulunduğu, Eyüp'teki Sultan Mehmet Reşat Türbesi’ni sık sık ziyaret ettiklerini söylediler.

Osmanlı'ya Brezilyalı gelin

İngiltere'de yaşayan kardeşlerden Murat Osmanoğlu bir bilgisayar firmasında teknisyen olarak çalışıyor ve Brezilya asıllı Emine Osmanoğlu ile evli. Onun kardeşi Selim ise sigorta direktörü olarak çalışıyor ve Türkiye'de, Osmanlı ve Türk tarihi öğrenmek için geldiği Boğaziçi Üniversitesi'nde tanıştığı Alev Osmanoğlu ile evli.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious