'Saraydan Kız Kaçırma' operası Almanca

'Saraydan Kız Kaçırma' operası Almanca.17872
  • Giriş : 28.11.2007 / 17:43:00

Mersin Devlet Opera ve Balesi, ünlü besteci Mozart'ın 'Saraydan Kız Kaçırma' adlı operasının prömiyerini 1 Aralık'ta, orijinal dilinde Almanca sahneleyecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mersin Devlet Opera ve Balesi Sanat Yönetmeni Hakan Gürkan, bestecinin önemli bir operasını sahneleyecekleri için mutlu olduklarını söyledi.

Mozart'ın 35 yıllık hayatına 626 eser sığdırdığını hatırlatan Gürkan, 'Saraydan Kız Kaçırma' operası ile yeni sezonda üçüncü prömiyerlerini yapacaklarını, opera ve baleye ilgiyi artırabilmek için çeşitliliğe yöneldiklerini kaydetti.

Mozart'ın Türkler için önemine değinen Gürkan, "Osmanlının gözde olduğu dönemde, Mozart, Türk Marşı bestelemiş. Bu, dünyada Türklere yapılmış en büyük beste niteliği taşıyor" dedi.

İstanbul Devlet Opera ve Balesi'nde görevli rejisör Recep Ayyılmaz ise eserin müzikal güzelliğini zedelememek için müzikal bölümlerinin Almanca sahneleneceğini ancak, aralardaki diyalogların Türkçe olacağını söyledi.

Ayyılmaz, "Orijinal dilinde sahnelenecek eserde, dramatik aksiyonun anlaşılabilmesi için diyaloglar Türkçe olacak" dedi.

Kültür Merkezi'nde 1 Aralık'ta prömiyeri yapılacak 3 perdelik eserin şefliğini Winfried Müller, koro şefliğini ise Alexei Vinogradski yapıyor.

Galası 14 Aralık'ta yine aynı yerde yapılacak eserde, başlıca rolleri Hakan Yıldız, Işıl Cavga, Melda Aygün, Devrim Demirel, Göksay Yaran, Gökçen Büyükaslan, Funda Özer, Onur Polat, Barış Yanç, Mehmet Yılmaz ve Hasan Berk paylaşıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious