Şarhoş pilotun işine son verildi

Şarhoş pilotun işine son verildi.8603
  • Giriş : 26.09.2008 / 16:47:00

Türk Hava Yolları (THY), 10 Eylül 2008 tarihinde Esenboğa-Tahran-Esenboğa seferi için hazırlanırken alkollü olduğu tespit edilen kaptan pilot A.Ü.'yü işten çıkardı, ikinci pilotun terfisini 5 yıl süre ile durdurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Hava Yolları (THY), 10 Eylül 2008 tarihinde Esenboğa-Tahran-Esenboğa seferi için hazırlanırken alkollü olduğu tespit edilen kaptan pilot A.Ü.'yü işten çıkardı, ikinci pilotun terfisini 5 yıl süre ile durdurdu.Söz konusu olay, TK 1272 sefer sayılı uçağın kaptan pilotunun sarhoş olduğunu kabin amirinin fark etmesi ve durumu ilgili makamlara rapor etmesiyle ortaya çıktı. THY Basın Müşavirliği'nin sarhoş pilot ve yardımcısı hakkında yaptığı açıklamada; 'Ortaklığımızda görevli bir kaptan pilotun uçuşa uygun olmayan bir durumda göreve geldiğinin öğrenilmesi üzerine ilgili kişi aynı gün uçuştan alınmış ve kaptan pilot ile ikinci pilot açısından konu soruşturulmuş, incelenmiş, olayın disiplin kuruluna sevki uygun görülmüştür.' denildi.


Toplu İş Sözleşmesi gereğince disiplin kurulunda bulunan sendika temsilcilerinin katılımıyla kurul toplantısınin dün yapıldığı ve kaptan pilotun iş aktinin feshine, ikinci pilotun durumunun da değerlendirilmesine karar verildiği ifade edilen açıklamada, 'Uçuş Disiplin Kurulu da ikinci pilotun 5 yıl süreyle ikinci pilotlukta terfinin durdurulmasını kararlaştırmıştır. İlgili kişinin üst yönetimin bilgisi dahilinde uçurulması söz konusu değildir. Konunun öğrenilmesinin ardından kaptan pilot ve ikinci pilot hakkında gereken işlemler yapılmış olup soruşturma sürdürülmektedir.' ifadelerine yer verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*