Sarı Gömlekliler parti kuruyor

Sarı Gömlekliler parti kuruyor.15752
  • Giriş : 24.05.2009 / 22:18:00

Ülkenin en büyük üniversitelerinden Rangsit Üniversitesi'nde bir araya gelen hükümet yanlısı 'Sarı Gömlekliler' olarak bilinen PAD temsilcileri, önemli bir toplantı gerçekleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Tayland'da Halk Demokrasi İttifakı (PAD), parti kurmaya karar verdi.

Toplantı bitiminde gazetecilere açıklama yapan PAD liderlerinden Suriyasai Katasila, yeni bir parti kurulacağını açıkladı. Katasila, yeni partide kimlerin yer alacağına SMS yoluyla halkın karar vereceğini ve bunun için ASTV'yi kullanacaklarını ifade etti. PAD lideri ayrıca, yolsuzluk ve kötü siyasetin hızla üstüne gidileceğini, çürüyen siyasi kurumların tasfiye edileceğini söyledi.

Bir diğer lider Chamlong Srimuang ise, eni kurulacak olan partinin adının PAD olacağını, ancak başta bu ismi kullanacaklarını, daha sonra halkın isteği halinde yeni bir isme karar verilebileceğini belirtti. Srimuang, "Tayland siyasetine yeni bir soluk ve heyecan getirecek olan bu yeni partiye, adı şimdiye kadar hiçbir yolsuzluğa karışmayan kişiler kurucu üye olarak alınacak" dedi.

PAD lideri Srimuang, halkın istemesi halinde kendisinin milletvekili adayı olacağını ve seçilmesi halinde de bakanlık gibi özel işleri üstlenebileceğini ifade etti. Srimuang, "Şimdiki iktidar partisi ile paralel olan bir siyasi yapıdayız ancak bölen değil bütünleştiren bir parti olacağız" diye konuştu.

Halk Demokrasi İttifakı'nın yarın da devam edecek toplantısında, yine liderlerin il temsilcileri ile görüş alışverişinde bulunmaya devam edecekleri belirtildi. İttifak, özellikle sürgündeki eski başbakan Thakşin Şinavatra'yı ilgilendiren konulara vurgu yapıyor.

Öte yandan, Thakşin Şinavatra'nın 6 ülkeden diplomatik pasaport aldığı iddia ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*