Sarıgül, Baykal'ı eleştirdi

  • Giriş : 01.04.2007 / 00:00:00

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ı eleştirdi ve “Atatürk’ün koltuğu yan gelip yatma yeri değildir” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Samsun’da eski Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın 86 yaşındaki kayınvalidesi Sebahat Güceylioğlu’nun cenaze törenine katılan Sarıgül, Baykal’ı eleştirdi ve “Atatürk’ün koltuğu yan gelip yatma yeri değildir” dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde önce gün kalp yetmezliği sonucu yaşamını yitiren eski Kültür Bakanı İstemihan Talay’ın kayınvalidesi 2 çocuk annesi Sebahat Güceylioğlu için bugün cenaze töreni düzenlendi. Cenazeye katılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, eski bakanlardan İstemihan Talay’a başsağlığı diledi. Ardından burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Sarıgül, yeni parti kurma çalışması içinde olmadığını söyledi.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın partiyi halktan kopardığını, parti ile halk arasına yapay duvarlar örüldüğünü öne süren Sarıgül, CHP çatısı altında Murat Karayalçın, Zeki Sezer, Hikmet Çetin, Erdal İnönü ile birlikte, büyük bir birliktelik sağlanmasını istedi. Sarıgül şunları söyledi:

“Atatürk’ün koltuğunda oturup yan gelip yatmak yok. Atatürk’ün mirası üzerinde oturup yan gelip yatarsanız, o mirası sizden başkası gelir teslim alır. Atatürk’ün mirasını 1930’larda, 1970’lerde bırakamayız. Atatürk’ün mirasını muasır medeniyetler seviyesine çıkarmamız lazım. Atatürk mirasını daha çok geliştirmemiz ve güçlendirmemiz lazım. Biz istiyoruz ki Türkiye dışarda onurlu, içerde huzurlu olsun.”

“CUMHURBAŞKANI UZLAŞMA İLE BELİRLENSİN”

Cumhurbaşkanlığı seçimine de değinen Mustafa Sarıgül, "Ben isterim ki, her siyasi parti genel başkanı bir araya gelsin ve ulusal uzlaşma ile Cumhurbaşkanı adayını belirlesin. Bazı değerler vardır. Bu değerler siyasetin dışında tutulsun. Herkesin benim Cumhurbaşkanım diyebileceği bir isim etrafında toplanırız inşallah” diye konuştu.

Sebahat Güceylioğlu’nun cenazesi, Büyük Cami’de kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlığı’ndakİ aile kabristanlığına defnedildi. Eski Kültür Bakanı İstemihan Talay ile Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, bir süre tabutu omuzlarında taşıdı. Sarıgül, cenaze töreninden sonra özel uçak ile İstanbul’a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious