Sarıgül: Parti kapatılmasına karşıyım

Sarıgül: Parti kapatılmasına karşıyım.18333
  • Giriş : 15.03.2008 / 15:45:00

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, parti kapatılmasının yanlış olduğunu, böyle bir düşüncenin karşısında olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sabah saatlerinden itibaren öğrenci gruplarının otobüslerle geldiği Şehitler Abidesi'nin bulunduğu alana özel bir helikopterle inen Başkan Sarıgül, abideye çelenk koyulmasından sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Demokrasilerde parti kapatma yerine güçlü seçenekler oluşturmak gerektiğini kaydeden Sarıgül, düşünceyle yapılması gereken siyasetin, mahkeme yoluyla yapılamayacağını belirtti. Herkesin anayasal düzene uymak zorunda olduğunu da hatırlatan Sarıgül, "Ancak parti kapatmanın hiçbir zaman sonuç vermediği ortada. Kapatılan her parti, başka bir isimle daha da güçlenerek geri geliyor. Türkiye'de demokrasi, tek ayak üzerinde yürüyor. AK Parti'nin karşısında, güçlü siyasi bir alternatif yok. Bu durum, hem iktidarı hem de demokrasiyi zor durumda bırakıyor. Güçlü muhalefet olmayınca, görev başka odaklara düşüyor. Partiler halkın gücüyle kurulur, yine halkın gücüyle gider. Tek başına iktidar olacak kadar güç edinmiş partiyi kapatsanız ne olur? Başka isimle, başka kişiler yine gelir. Demokrasiye inanıyorsak, bunu içimize sindirmemiz mümkün değildir'' dedi.

Konuşması sırasında isim vermeden CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı da eleştiren Mustafa Sarıgül, bugün Türkiye'de bir iktidar partisi olduğunu fakat ciddi bir muhalefet partisi olmadığını söyledi. Bir siyasi parti kapatmak girişiminde bulunmak yerine, AK Parti'nin karşısına sosyal demokrat seçenek çıkarmak, sosyal demokrat projeler üretmek ve sosyal demokrasideki gerekli girişimi sağlamak gerektiğini belirten Sarıgül, ''Muhalefetin başında bulunan zat-ı muhterem beyefendi ölüyü bıraktı, diriyi bıraktı, en sonunda Genelkurmay ve Mehmetçiklerimizle uğraşmaya başladı. Bu anlayışla hiçbir yere varmak mümkün değildir. Demokrasilerde güç, halkın gücüdür. Halkın vermiş olduğu yetkiyi, ancak halk almalıdır. Demokrasimiz güçlenmektedir ancak bu tür olaylar zarar vermektedir.'' şeklinde konuştu.

Öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektiren Mustafa Sarıgül, şehitlikleri ziyarete gelen türbanlı vatandaşlara selam verip hatırlarını sordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious