Sarıgül yine CHP lideri Deniz Baykal'a yüklendi

Sarıgül yine CHP lideri Deniz Baykal'a yüklendi.13342
  • Giriş : 26.07.2008 / 14:09:00

Bazı açılışlara katılmak, üzere Malatya'ya gelen Sarıgül, Erhaç Havaalanı'nda bir grup tarafından karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sarıgül, VIP Salonu önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, Malatya gezisi sırasında halkla bir araya gelip, sorunlarını dinleyeceğini söyledi.

Türkiye'de siyasi gerginliğin tırmandığını savunan Sarıgül, ''Bütün arzum bu gerginliğin ekonomik ve sosyal hayatı altüst etmeden sonuçlanması. Yargı bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü, demokrasinin temelidir. Bağımsız yargıya güvenmemiz gerekiyor. Demokrasilerde siyasi partilerin kapatılmasını doğru bulmuyorum. Seçimle gelen seçimle gitmelidir'' diye konuştu.

İşsizlik ve kuraklık gibi sorunlara çözüm bulunması gerektiğini belirten Mustafa Sarıgül, şöyle devam etti:

''Siyaset sorun üretme yeri değil, çözüm üretme yeridir. Maalesef siyaset kurumları bir süredir çözüm üretmek yerine, toplumsal gerginliği tırmandırmakta, sorunları büyütmektedir. Ülkemizde beğensek de beğenmesek de bir hükümet var, asıl eksiklik muhalefettedir. Muhalefetin hükümeti beğenmemesi, eleştirmesi doğaldır. Ancak muhalefetin inandırıcı olması için 'Ben daha iyisini yaparım', 'İşte politikalarım budur' diyebilmesi lazım.

Ne yazık ki Ana Muhalefet Partisi ülke yönetimine talip değildir. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, yüzde 20'lik oyu başarı olarak gören ve ötesini hedeflemeyen bir anlayışa sahiptir. 4 genel, 4 yerel seçimde başarı gösteremeyen, ama hala koltuklarında oturmaya devam eden bir yönetimle, CHP'nin başarılı olma şansı yoktur. Başbakan Erdoğan, 'Yerel seçimlerde Diyarbakır, Şırnak, İzmir'i istiyorum diyor, ancak Baykal daha büyükşehir belediye başkanı adaylarını bile açıklayabilmiş değildir.''

Baykal'a bazı soruları olduğunu ifade eden Sarıgül, şöyle konuştu:

''Sayın Baykal, Sosyalist Enternasyonel'deki yerinizi Talabani'ye kaptırdınız. Malatya halkının size teslim ettiği 2 milletvekilini bire düşürdünüz. Yerel seçimler yaklaşıyor. Burada, bu meydanda delikanlıca, mertçe Sayın Baykal söz veriyor mu 'Ben Malatya Belediye Başkanlığını kazanacağım ve başkan adayım şudur' diye? Sayın Baykal, Malatya ve Türkiye'de ne zaman iktidar olacağının sözünü burada verecek. Ayrıca Antalya'daki, kendi ilindeki belediye başkan adayının ismini de açıklasın.''

-''BAYKAL'IN GİTME VAKTİ GELDİ''-

Mustafa Sarıgül, ''Deniz Baykal'ın Ergenekon Soruşturması konusunda yaptığı eleştirilerle'' ilgili soru üzerine ise şunları söyledi:

''Baykal heyecanlı. Baykal'ın gitme vakti geldi. Bazen savcı, bazen hakim, bazen avukat oluyor. Bazen de Lodos'a yüzüyor. Ergenekon davası önemli bir dava. Devlet hepimizin devleti. Devletin de kurumları var. Birilerinin devlet adına hareket etmesini, demokrasi dışı anlayışları doğru bulmuyorum ve onaylamıyorum. Savcılar, Cumhuriyetin savcılarıdır. Senin savcın, benim savcım olamaz. Senin partinin savcısı, benim partimin savcısı olamaz. Savcılar bütün yurttaşlarımızın savcısıdır. Yargı bağımsızdır, yargıya güvenimiz tamdır. Bu olayın sonucunun adaletli tecelli etmesini beklemeliyiz.''

Türkiye'yi yönetenler ve medyanın, ''toplumu kutuplaştırıcı, birbirini bölen ve ayrıştıran'' söylemlerden vazgeçmesi gerektiğini belirten Sarıgül, şunları kaydetti:

''Gündemde halkın sorunları vardır. Savcılarımızın, hakimlerimizin işine de kimse karışmamalıdır. Biz askerimizi severiz, ama askerimizi kışlada severiz. Biz herkesin kendi işini yapmasını arzu ederiz. Demokrasilerde de güç, halkın gücüdür. Sayın Baykal, bu davada avukatlığa soyunduğunu söyledi. Bekliyorum gitsin şimdi Hurşit Tolon Paşa'nın ve diğer paşaların avukatlığını alsın. Lafın arkasında durmak önemli. Onu söyleyen bir kişinin yüz binleri meydana dökmesi lazım. Laf olsun torba dolsun diye konuşuyor.''

Bir gazetecinin ''Deniz Baykal ile Malatya programlarının çakıştığını'' hatırlatması üzerine de Sarıgül, şöyle konuştu:

''Bu tamamen bir tesadüf. Bizi aradılar buraya gelmemiz konusunda. Bazı şeyler söylediler. Bazı telefonlar geldi. Ama Sarıgül ve arkadaşları korkmaz. Çünkü tarih korkakları yazmaz, cesurları yazar. Bize de arkadaşlarımıza da çok baskılar yapıldı. Ama biz o baskıları biliyoruz. Bu baskılar, sadece koltuklarını korumaya çalışanların baskılarıdır. Bugün burada Baykal'ın peşinde koşacaklara sormak isterim. Acaba gerçekten Malatya halkı için mi Baykal'ın peşinde dolaşıyorsunuz, o koltukların gözü kör olsun, o koltuklarınızı korumak için mi dolaşıyorsunuz?"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*