Sarıkamış şehitleri anılıyor

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, bir çoğunun adı dahi bilinmeyen 90 bin insanın Sarıkamış'ta şehit olduğunu ve kendilerinden sonra gelenlere aziz ruhlarıyla güç verdiklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mumcu, şunları kaydetti:“O günleri gören Sarıkamışlı bir ihtiyar, yıllar öncesinde yaşanan olayların vahametini şöyle anlatıyor: 'Buradan o dağlara baktığımızda, üzerinde kar düşmüş çalılıklar görürdük. O çalılıkların, kurda, kuşa yem olmuş askerlerimizin kemikleri olduğunu oraya gidince anladık.'
Sarıkamış Harekatı, tarihimizin hüzünlü olduğu kadar, onurlu bir sayfasıdır. Tabiata ve düşmana karşı yürütülen bu harekat, Türk milletinin belki de imkansız bir ümit uğruna olsa dahi, bağımsızlık için verdiği mücadelesinin sınır tanımadığının resmidir.Mezarı dahi olmayan, bir çoğunun adı bile bilinmeyen 90 bin şehit, kendilerinden sonra gelenlere, mesela Çanakkale'de, mesela İnönü'de, mesela Dumlupınar'da aziz ruhlarıyla güç vermişlerdir, ilham olmuşlardır.Tek kurşunu bile olmayan, üzerinde elbisesi bulunmayan, çıkınında yiyeceği, ayağında postalı olmayan 90 bin vatan evladının nasıl bir imanla Allahuekber Dağları'nda şehit düştüğünü yeni nesillerin çok iyi kavraması gerekir. İşte, o iman ve vatanseverlik, geçmişimizin, bugünümüzün ve geleceğimizin onurudur, güvencesidir.
92 yıl önce Sarıkamış Harekatı'nda toprağa düşen 90 bin şehidimizi rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum. Kars Valiliğine, Kars Belediye Başkanlığına ve Sarıkamış Dayanışma Grubu'na tarih bilincimizi canlı tutmak adına, her yıl düzenledikleri anma programları için teşekkür ediyorum.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious