Sarıkamış'tan Rusya'ya zurnacı

Sarıkamış'tan Rusya'ya zurnacı.8381
  • Giriş : 14.07.2006 / 00:00:00

Anadolu düğünlerinin vazgeçilmez enstrümanları davul ve zurna görücüye çıkıyor. Sarıkamışlı iki müzisyen Rusya'da düzenlenen bir caz festivaline davet edildiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

2 yıl önce Kars Kafkas Festivali'nde halk oyunları gösterisine katılan zurnacı Kaya ve davulcu Çelik, Macaristan Gezici Film Festivali Tertip Komitesi'nin ilgisini çekince Macaristan'da düzenlenen bir konsere katılarak davul ve zurna dinletisi sunmuşlardı. Macaristan'daki konserde de Rusların beğenisini kazanan Kaya ve Çelik, 20 Temmuz'da Rusya'nın St. Petersburg kentinde düzenlenecek Caz Festivali Komitesi tarafından davet edildiler.

YURDIŞINDA İLGİ GÖRÜYOR

Zurnacı Rasim Kaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 30 yıldır davulcu Çelik'le birlikte Kars'ta düzenlenen düğün ve festivallerde müzik yaptıklarını belirterek, son yıllarda yurt dışında da ilgi görmeye başladıklarını söyledi.

Rusya'da katılacakları caz festivaline davet edilmelerinin bölge folklorünü tanıtacak olması açısından büyük fırsat olduğunu ifade eden Kaya, "Gittiğimiz yerlerdeki müzisyenlerle tanışıp, kültür alış verişinde bulunacağız. St. Petersburg'taki caz festivalinde müziğimizi en iyi şekilde icra edeceğiz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious