Sarıkız, Uludağ Erikli'ye satılıyor

Sarıkız, Uludağ Erikli'ye satılıyor.9300
  • Giriş : 05.04.2008 / 11:35:00

İçecek sektörü kıpır kıpır. Herkes satışların arttığı yaz dönemine hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köklü maden suyu markası Sarıkız’ın 35 yıllık işletmecisi Öztaşkın ailesi, bayrağı Çiftçikardeşler A.Ş’ye devretti. Uludağ Maden Suları’nın ise Erikli Su’ya satıldığı iddia ediliyor...

İçecek sektörü kıpır kıpır. Herkes satışların arttığı yaz dönemine hazırlanıyor. Ambalajlı su, meyve suyu, maden suyu üreticileri şu anda hummalı bir çalışma içinde. Yeni yatırımlar, yeni markalar, tesis satış görüşmeleri, el değiştirmeler, hepsi bir arada...

Sektörün en sıcak gelişmesi Sarıkız marka maden sularında yaşandı. Türkiye’nin en eski maden suyu markalarından biri olan Sarıkız el değiştirdi. Markanın 35 yıldır üreticisi olan Öztaşkın ailesi, bayrağı Çiftçikardeşler A.Ş’ye devretti.

Manisa Alaşehir Belediyesi’nin markası olan Sarıkız’ı 1974 yılından bu yana Öztaşkın ailesi işetiyordu. Ancak ailenin son yıllarda girdiği finansal krizden marka da olumsuz etkilenmeye başlamıştı. Pazarlama atağına kalkmak için 2003 yılında yeni ortaklar alan aile, meyveli ve aromalı soda üretiminden maden sulu kozmetik ürünlerine kadar birçok yolu denedi. Ancak istediği verimi alamayınca, Alaşehir Belediyesi’nin birkaç ay önce açtığı ihaleye katılamadı. Durum böyle olunca da Sarıkız’ın işletmesini belediyeden 10 yıllığına Çiftçikardeşler A.Ş. devraldı.

10 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

Her ne kadar bir kriz dönemi yaşasa da Sarıkız bugün maden suyu pazarının önde gelen markalarından biri. Kızılay, Uludağ, Özkaynak, Kınık, Beypazarı, Akmina, Sırma, Kristal gibi büyük markalarla pazarın en büyükleri arasında yer alıyor. Özellikle Ege Bölgesi’nde güçlü bir pazar payı var.

Sarıkız’ın yeni işletmecisi Çiftçikardeşler A.Ş. bundan sonra pazarda daha fazla pay almaya çalışacak. Şirket yetkililerinin bu konudaki görüşü şöyle: “Türkiye’de maden suyu pazarının çok büyüyeceğine inandığımız için bu sektöre girdik. Önce tesisteki makineleri değiştirdik. Son teknolojiyle yeni bir makine ekipmanı kurduk. 10 milyon dolar civarında makine ve modernizasyon yatırımı yaptık. Sadenin dışında meyveli ve aromalı soda da üreteceğiz. ABD, İngiltere ve Azerbaycan’a ihracata başladık. Şimdi diğer Avrupa ülkeleri ve Türk Cumhuriyetleri’yle görüşüyoruz.”

Uludağ’ı Erikli mi aldı?

İtalya’da kişi başına yıllık maden suyu tüketimi 150 litre. Türkiye’deyse bu rakam 3.5 litreyi yeni buldu. Geçen yıl ülkemizde maden suyu pazarının cirosu 350 milyon YTL oldu. 2008’de yüzde 20 artış bekleniyor. Organize perakende sektöründe geçen yıl 130 milyon YTL’lik maden suyu satıldı. Rakamlar Avrupa’ya göre düşük olsa da pazarın büyüyeceğine inanç çok yüksek. Bu nedenle üreticiler yatırımlarını, pazarlama ağlarını ve ürün çeşitlerini sürekli büyütüyor. Halen Türkiye genelinde satılan 22 maden suyu markası var.

Ambalajlı su üreticileri de maden suyuna yoğun ilgi gösteriyor. Bunlardan birinin de Erikli olduğu biliniyor. İşte sektörün son bombası da Erikli’nin maden suyu pazarının en büyük markalarından Uludağ’ı satın aldığı yönünde. Ancak Uludağ yetkilileri bu iddiaları doğrulamıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious