Sarımsak dikimini resim çizerek gösterdi

  • Giriş : 03.03.2006 / 00:00:00

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP )Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, Alatarla Köyü'nde kurulan sarımsak pazarını gezerek, fiyatlar hakkında bilgi aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sarımsak pazarında üreticilerle sohbet eden Milletvekili Yıldırım, çiftçilerden bilinçli üretim yapmalarını istedi.
Taşköprü sarımsağını Çin ve İran sarımsağı karşısında rekabet edebilir hale getirmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Mehmet Yıldırım, "Taşköprü sarımsağını kaçak sarımsak karşısında korumak için çabalarımız sürüyor. Bir çok kaçak sarımsakçıyı şikayet ettik. İran ve Çin'den gelecek sarımsağı sınırlandırmak için vergi oranlarını artırdık. Ton başına sarımsağa ülkeye girişlerde 300 dolar yerine bin 150 dolar vergi getirdik. Şimdi eskisi kadar ithal sarımsak girmiyor" dedi.

CHP Kastamonu Milletvekili Mehmet Yıldırım, Taşköprü ilçesine bağlı Alatarla (Germeç) Sarımsak Pazarı'nda çiftçilerle sohbet etti. Yıldırım, çizerek sarımsağın toprağa ekimini resim çizerek anlattı. CHP İl Başkanı İbrahim Urgancı ile birlikte Germeç'e giden Milletvekili Yıldırım, ithal sarımsağa vergi sınırlaması getirttiklerini belirtti. Yıldırım, ayrıca, hayvancılığın yaygın olduğu bölgelerde saanen keçisi ile Badem yetiştiriciliği için çalışmalara başladıklarını söyledi.

Alatarla Köyü'nde kurulan sarımsak pazarını gezen Milletvekili Mehmet Yıldırım, sarımsak fiyatları hakkında bilgi aldı. Geçen hafta 2,5 ile 5YTL arasında değişen sarımsak fiyatları bu hafta 2 ile 4 YTL arasında alıcı buluyor. Sarımsak pazarında üreticilerle sohbet eden Yıldırım, çiftçilerden bilinçli üretim yapılmasını istedi. Taşköprü sarımsağını Çin ve İran sarımsağı karşısında rekabet edebilir hale getirmek için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Mehmet Yıldırım, "Taşköprü sarımsağını kaçak sarımsak karşısında korumak için çabalarımız sürüyor. Bir çok kaçak sarımsakçıyı şikayet ettik. İran ve Çin'den gelecek sarımsağı sınırlandırmak için vergi oranlarını artırdık. Ton başına sarımsağa ülkeye girişlerde 300 dolar yerine bin 150 dolar vergi getirdik. Şimdi eskisi kadar ithal sarımsak girmiyor" dedi.

Alatarla pazarına gelen sarımsak üreticilerine sarımsak ekiminin nasıl yapılması gerektiğini anlatan Milletvekili Mehmet Yıldırım, çiftçilere ekim şeklini resim çizerek anlattı. Serpme usulü ekim yapılmaması gerektiğini belirten Yıldırım, verimin daha iyi olması için sıraya dikim usulü yapılması gerektiğini ifade etti. Sarımsak verimini artırmak için bilimsel çalışmaların yapıldığını da söyleyen Yıldırım bilimsel ekim tekniklerinin kullanılmasının şart olduğuna dikkat çekti.

Milletvekili Yıldırım ayrıca Seka'nın özelleşmesiyle Taşköprü çiftçisinin zor durumda kaldığını belirterek üreticinin sarımsak dışında gelirinin kalmadığının altını çizerek şöyle konuştu: "Taşköprü Seka'nın özelleştirilmesiyle birlikte çiftçilerimiz zor durumda kaldı. Çiftçimiz sarımsağın üretimin yanı sıra yeni ürün arayışına girmesi lazım. Biz yaptığımız araştırmalarda bölgede İsviçre de yetişen Sanem keçisinin yetiştirilmesi tarım ve hayvancılık bölgesi olan Taşköprü ve Alatarla çok müsait. Sanem keçileri ormanlara zarar vermediği içinde yetiştirilmesi uygun. Yine yapılan araştırmalarda topraklarımızın sarımsak ile birlikte Badem yetiştiriciliği için uygun olduğu tespit edildi.Bu konuyu biz valimizle konuştuk. Özellikle Sanem keçilerinin sütü dondurma yapımında en fazla aranan süt türü. 7 ile 8 kg süt veriyor bu keçilerin satış fiyatı da yüksek. 800 ile bin YTL arasında"şeklinde konuştu.

Alatarla sarımsak pazarında İran'dan sarımsak getirdiği tespit edilen Kayserili bir firma yetkilisiyle karşılaşan Yıldırım,"Ekmeğimizle oynamayın yoksa bizde sizin ekmeğinizle oynarız" dedi. Kaçak sarımsak getirmemesi konusunda uyarıda bulunan Yıldırım, ekmeğimizi bölüşürüz ama ekmeğimizle oynatmayız diyerek firma yetkilisi ile tartıştı.

Öte yandan, Germeç pazarında sarımsak satan İstiklal Madalyası sahibi Mustafa Demir (82) sarımsak fiyatlarından memnun olduğunu söyledi. İkinci Dünya Savaşı yıllarında dört yıl askerlik yapan Mustafa Demir'in babası Hamdi Demir Kurtuluş Savaşı gazisi. Kurtuluş Savaşında İnebolu'da Şerifebacıyla cepheye mermi taşıyan ve İnebolu'da düşman gemileriyle çarpışan Topçu Hamdi Demir'e verilen istiklal Madalyasını gururla taşıyan Mustafa Demir yetiştirdiği sarımsakları Germeç pazarında satmaya çalışıyor. Geçen yıllara rağmen sarımsak fiyatlarının iyi olduğunu söyleyen Demir, şöyle dedi: "Sarımsak önceki yıllara rağmen daha istikrarlı. Fiyatlarda iyi sayılır. Bir dönem dereye dökülen beyaz altının bu sene para etmesi bizi mutlu ediyor. Tabi fiyat artışının devam etmesi önemli. Yurt dışından gelen kaçak sarımsak engellendiği sürece biz sarımsaktan para kazanırız."


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious